1. HABERLER

  2. HABER

  3. TSK’da Paranoya Sürüyor
TSK’da Paranoya Sürüyor

TSK’da Paranoya Sürüyor

TSK’da uzun yıllar görev yaptıktan sonra emekli olan onlarca askeri personelin “irtica” paranoyası nedeniyle cezalandırılmaktan kurtulamadığı ortaya çıktı. Akit, 2000 yılından 2009’a kadar Türk Silahlı Kuvvetleri Sosyal Tesislerine Girişi Yasaklanan Perso

20 Aralık 2010 Pazartesi 02:45A+A-

Hassas bir şekilde hazırlanan listelere göre; 446 TSK personelinin emekli edildikten sonra çeşitli nedenlerle askeri tesislere girişlerinin yasaklandığı görülüyor. Ancak 446 TSK personelinden sadece İslâmi özellikleri olanların 'süresiz' bir şekilde sosyal tesislere girişleri yasaklanırken; içki, kumar, ahlaksızlık, dolandırıcılık, sol örgütlerle ilişki gibi yönleri olanlara kısa süreli yasaklama getirilmesi dikkat çekiyor.

Yıllarca emek verdikleri Türk Silahlı Kuvvetleri'nden emekli olan askerler; eşinin başörtülü olması, İslâmi gruplara ilgi duydukları, İslâmi yayın organlarında yazı yazdıkları gibi gerekçelerle tek tek fişlenmiş. Yapılan fişlemelerden sonra İslâmi unsurlar taşıdığı tespit edilen yüzlerce emekli asker ile aileleri ömür boyu TSK'ya ait sosyal tesislerden men edilmiş.

Akit'in ulaştığı belge ve bilgilere göre; askeri sosyal tesislerde rezalet çıkaran, ahlaksız davranışlar sergileyen, yasadışı sol örgütlerle ilişkisi olan, aşırı alkol tüketen yüzlerce emekli TSK personeli ise kısa süreli yasaklanmış.

İSLAM İLE İLGİSİ OLANLAR AİLE BOYU SÜRESİZ YASAKLI

E. Kıdemli Başçavuş Sadullah Erdem Adıyaman'da bulunan Menzil köyünü ziyaret ettiği için 2000 yılında, E. Albay Alattin Türker'in eşi ve kızı Meral ile Reyhan Türker tesettürlü kıyafet giydikleri için, E. Başçavuş, Kemal Şaşmaz Nakşibendî tarikatını ziyaret ettiği için, E. Astsubay Yalçın Dönmez Adıyaman Menzil köyünü ziyaret ettiği için, E. Tabip Binbaşı Nuri Levent Özlan Adıyaman Menzil köyünü ziyaret ettiği için, E. Hava Albay Ahmet Kurt Kadiri Tarikatı ile irtibatlı olduğu için, E. Hava Kd. Başçavuş Selahattin Öztokatlı Almanya'da bir İslâmi cemaate mektup gönderdiği iddiasıyla 2001 yılında, E. Hava Pilot İsmail Öğütçü'nün eşi Feriha ile kızı Müge Öğütçü Adnan Oktar gubu ile görüştüğü gerekçesiyle 2003 yılında, E. Pilot Albay Hüseyin Öğütler'in damadı Hayati Çalkı Nakşibendî tarikatını ziyaret ettiği gerekçesi ile 2004 yılında süresiz yasaklanırken; E. Tabip Albay Nevzat Tarhan ise Vakit gazetesinde 2009 yılında yazı yazdığı gerekçesiyle 2 yıl boyunca askeri tesislere girişleri yasaklanmış. E. Tank Başçavuş Hasan Sarı ise Fazilet Partisi'nden belediye başkan adayı olduğu ve seçildiği için 2001 yılında "süresiz" olarak yasaklılar listesindeki yerini almış.

AHLAKSIZLARA SADECE 6 AY GİRİŞ YASAK

Dindar oldukları gerekçesiyle emekli personellerin tamamı aile fertleri ile birlikte askeri tesislerden süresiz bir şekilde men edilirken, TSK'ya ait sosyal tesislerde Türk aile yapısına aykırı ahlaksız davranışlarda bulunduğu vurgulanan, müstehcen sayılabilecek kıyafetler giyerek personeli taciz ettiği kaydedilen, aşırı alkol alarak sosyal tesislerde rezalet çıkaran, askerlere hakaret eden, TSK ile hiçbir ilişkisi olmayanları sahte kimliklerle TSK'ya sızdıran yüzlerce personel ise birkaç ay süre ile sınırlandırılmışlar.

E. Albay Hüseyin Girgin aşırı alkol adlığı için, E. Tabip Albay Mustafa ile eşi Beyhan Şen askeri personele ağır hakaretlerde bulunduğu için, Yüzbaşı Ali Gür'ün kızı Ülkü, Öğ. Kd. Bnb. Ayhan Yücel'in eşi Fatma Aysun ve kızı Seçil Işıl Yücel kendi kimlikleri ile başkalarını TSK'ya aldıkları için, E. Pilot Yüzbaşı Münir Tosunlar'ın kızı Funda Türk aile yapısına uygun olmayan tutum ve davranışları nedeniyle geçici bir süreyle girişleri yasaklananlardan sadece birkaçı.

KEMAL GÜMÜŞ / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT