1. HABERLER

  2. HABER

  3. TSK’da GATA’kulli Salgını
TSK’da GATA’kulli Salgını

TSK’da GATA’kulli Salgını

Ergenekon ve Balyoz davası sanıklarının ardından, ‘İnternet Andıcı’ soruşturması kapsamında yakalama emri çıkarılan generaller de GATA’ya sığındı. Taşdeler, Pekin ve Sevim, hukuk yerine GATA’ya sarıldı...

12 Ağustos 2011 Cuma 03:26A+A-

 “Kamuoyunu yönlendirme amaçlı internet siteleri” davası kapsamında haklarında yakalama emri çıkartılan muvazzaf 7 generalden 3’ü hukuka teslim olmadı, GATA ve hastanelere yatarak yargıdan kaçtı.

3 General Teslim Olmadı, Hastaneye Kaçtı

Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin (EDOK) Komutanı ve aynı zamanda YAŞ üyesi olan Orgeneral Hüseyin Nusret Taşdeler, Genelkurmay Başkanlığı İstihbarat Daire Başkanı Korgeneral İsmail Hakkı Pekin ve Ege Deniz Bölge Komutanı Tuğamiral Alaettin Sevim’in, İnternet Andıcı iddianamesinin kabul edilmesinin hemen ardından aniden hastalandığı ve tedavi görmek için hastanelere yattığı öğrenildi.

Savcı Cihan Kansız Yakalama Talep Edince Hastalandılar!

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi; 29 Temmuz 2011 tarihinde; “Kamuoyunu yönlendirme amaçlı internet siteleri kurulduğu” yönündeki iddialara ilişkin hazırlanan iddianameyi kabul etti. Özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Cihan Kansız tarafından hazırlanan iddianamede, 22 tutuksuz sanık hakkında yakalama emri çıkartılması talep edildi.

Orgeneral Hüseyin Nusret Taşdeler’in yakalanmasının talep edildiği gün (29 Temmuz 2011 tarihinde), Korgeneral İsmail Hakkı Pekin’in 30 Temmuz 2011 tarihinde GATA’ya giriş yaptığı öğrenildi.

Ege Deniz Bölge Komutanı Tuğamiral Alaettin Sevim’in de, hakkında yakalama emri çıkarıldığı gün (29 Temmuz 2011 tarihinde) İzmir Askeri Hastanesi’ne gittiği, 20 günlük yatak istirahatı aldığı bildirildi.

Saygun da GATA’da Tedavi Oluyor

Emekli Orgeneral Ergin Saygun da, Balyoz Darbe Planı davasında hakkında yakalama kararı çıkarıldığı gün GATA’da tedaviye başladı.

Eruygur ve Tolon Gata’dan Taburcu Oldu

Birinci Ergenekon Terör Örgütü davasının sanıklarından eski Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur da, GATA’ya yatırılmıştı. Eruygur’un, 17 Eylül 2008’de cezaevinde düşerek ağır yaralandığı iddia edilmişti. Durumu çok ciddi olduğu iddia edilen Eruygur, 21 Eylül 2008’de tahliye edildi ve ardından GATA’ya sevk edildi. Eruygur, bir süre GATA’da kaldıktan sonra taburcu edildi.

Birinci Ergenekon Terör Örgütü davasının sanıklarından Emekli Orgeneral Hurşit Tolon ise 23 Ocak 2009’da rahatsızlığı gerekçesiyle GATA’ya sevk edilmişti. Tolon, hastaneye yattıktan 16 gün sonra da sağlık gerekçesiyle tahliye edilmişti.

Ersöz de, GATA’dan Geçti

İkinci Ergenekon Terör Örgütü davasının tutuklu sanıklarından emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, GATA’da 6 ay yattı. Cezaevine dönmemek için kendisine ölümcül mikrop enjekte ettirdiği ileri sürüldü. Ersöz, son olarak Silivri Devlet Hastanesi’ne yatırıldı.

Tahliye Olduktan Sonra Turp Gibi Oldular

Balyoz Darbe Planı soruşturmasında tutuklandıktan sonra bir anda hastalanıp GATA’nın yolunu tutan sanıklar tahliye kararı ile bir anda sağlığına kavuşmuştu 1. Ordu Eski Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, Emekli Korgeneral Engin Alan, Harp Akademileri Komutan Yardımcısı Koramiral Yurdaer Olcan ve Tümamiral Ali Semih Çetin, tahliye olduktan sonra GATA’nın yanından bile geçmedi. Engin Alan, Yurdaer Olcan ve Ali Semih Çetin, Silivri’de yapılan duruşmalar sırasında tutuklanmıştı.

“Ergenekon Hastasıyız”

İnternete düşen ses kayıtlarında ise emekli Tuğgeneral Levent Ersöz ile eşi Muzaffer Ersöz olduğu iddia edilen kişi cezaevine girmemek için hastalık numarası yaptıklarını pişkince anlatmıştı.

İşte ‘Ergenekon hastasıyız’ şeklinde özetlenen o ses kaydı:

Levent Ersöz: ‘Niye hasta oldunuz’ dedi, ‘Hasta olur mu insan?’ falan dedi. Fulya Hanım dedi ki ‘Biz normal hasta değiliz. Biz başka türlü hastayız.’ (Gülüşmeler...)

Muzaffer Ersöz: Ergenekon hastasıyız (Gülüşmeler...).

Levent Ersöz: Öyle deyince adam da şaşırdı ne diyeceğini.

Muzaffer Ersöz: Böyle diyor güzel hoş bir hanımın yanında güleryüzlü hastalanılır mı? diyor. Ahhh dedim biz Ergenekon hastasıyız (gülüşmeler...) Ne desin yazık ondan sonra gelmiş. Sevgiye ihtiyacı var dedim. Bunun üzerine geldi Levent’i öptü (kahkahalar..)

Levent Ersöz: Camdan atacaklar seni bu gidişle...

Muzaffer Ersöz: O kadar uzun değil canımmm. Bir an dayanamadım yani ne var bunda. Ameliyat olursa uzar uzar. En az üç ay.

11 sanık hâlâ teslim olmadı

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi; 8 Ağustos 2011’de 7’si muvazzaf, 1’i emekli general olmak üzere 14 sanık hakkında yakalama kararı çıkarmıştı. 7’si general 11 sanık ise yakalama kararı üzerinden 3 gün geçmesine rağmen teslim olmadı.

EDOK Komutanı Orgeneral Hüseyin Nusret Taşdeler, Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu, Tümgeneral Hıfzı Çubuklu, Tuğamiral Alaettin Sevim, Korgeneral Mehmet Eröz, Tümgeneral Mustafa Bakıcı, Albaylar Ziya İlker Göktaş, Hulusi Gülbahar ve Sedat Özüer ile TSK’da sivil memur olan Mehmet Bülent Sarıkahya hâlâ firarda!

KENAN KIRAN / YENİ AKİT 

HABERE YORUM KAT