1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. TSK ve ABD Ordusu Sınırın Suriye Tarafında Ortak Kara Devriyesi Yaptı
TSK ve ABD Ordusu Sınırın Suriye Tarafında Ortak Kara Devriyesi Yaptı

TSK ve ABD Ordusu Sınırın Suriye Tarafında Ortak Kara Devriyesi Yaptı

Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) ait 6 zırhlı araç ABD askeri konvoyuyla bir araya geldi ve Suriye'nin kuzeydoğusundaki ilk ortak kara devriyesini gerçekleştirdi. Ortak devriye öğlen saatlerinde sona erdi.

08 Eylül 2019 Pazar 16:12A+A-

Türkiye ve ABD, ağustos ayından bu yana, YPG kontrolünde olan Suriye'nin kuzeydoğusunda atılacak ortak adımlar üzerinde görüşmelerini sürdürüyor.

7 Ağustos'ta varılan anlaşma gereği ilk olarak sınırın Suriye tarafında ortak gözlem uçuşu yapılmıştı. Pazar günü başlayan ortak kara devriyesiyle TSK, ilk kez Suriye sınırını geçmiş oldu.

Kara devriyesini helikopterler de takip etti.

Milli Savunma Bakanlığı'nın (MSB) açıklamasında, ortak devriyelerin devam edeceği belirtildi:

"Suriye'nin kuzeyinde Fırat'ın doğusunda Güvenli Bölge tesisine yönelik olarak Birleşik Müşterek Harekat Merkezi Şanlıurfa Akçakale'de 12 Ağustos 2019 tarihinde faaliyete geçmiş, 14 Ağustos 2019'da İHA keşif uçuşları başlamıştır. 21 Ağustos tarihinden itibaren Güvenli Bölge Birinci Aşama faaliyetlerine geçilerek 24 ve 29 Ağustos ile 5 Eylül tarihlerinde müşterek hava keşif faaliyeti icra edilmiştir. Planlanan takvime uygun olarak, TSK ve ABD personeli, kara araçları, helikopter ve İHA'ların iştirakiyle ilk müşterek kara devriyesine bugün saat 09:17'de Akçakale'nin güneyinde, Suriye tarafında başlanmış ve planlandığı gibi faaliyet 12:51'de sona ermiştir.

"Güvenli Bölge'nin tesisine yönelik faaliyetlerin dikkat ve hassasiyetle denetlenmesi, arazideki uygulamaların yerinde görülmesi ve takvime uygun ilerlenmesi maksadıyla havadan ve karadan ortak devriyelere önümüzdeki günlerde devam edilecektir."

MSB'nin sosyal medya hesaplarından paylaşılan fotoğraflarda, Türkiye'nin sınıra ördüğü duvarın hemen yanında ilerleyen TSK konvoyu görülüyor.

 

 

BBC Türkçe

HABERE YORUM KAT