1. HABERLER

  2. HABER

  3. TSK Tepkiler Üzerine Sloganını Değiştirdi!
TSK Tepkiler Üzerine Sloganını Değiştirdi!

TSK Tepkiler Üzerine Sloganını Değiştirdi!

Genelkurmay'ın, geçen yıl hazırladığı afişlerde yazılı 'Güçlü Ordu, Güçlü Türkiye' sloganını bu yıl değiştirdiği görüldü. TSK'nın yeni tercihi: 'Güçlü Türkiye, Güçlü Ordu'

28 Haziran 2010 Pazartesi 10:07A+A-

Genelkurmay Başkanlığı, geçtiğimiz yıl 30 Ağustos yıldönümü ile 19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle hazırladığı afişlerde 'Güçlü ordu, güçlü Türkiye' sloganını tercih etmişti. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ da "Türk Silahlı Kuvvetleri; Türkiye Cumhuriyeti'nin temel nitelikleri olan laiklik, demokrasi, sosyal ve hukuk devleti ilkelerine yürekten bağlılığı, üstün disiplin anlayışı, köklü gelenekleri, itidalli ve kararlı yaklaşımı, hepsinden önemlisi Türk milletinden aldığı güçle dün olduğu gibi bugün de ve yarın da üstlendiği her görevi başarıyla yerine getirmeye devam edecektir. Şüphesiz ki; güçlü ordu, güçlü Türkiye'dir." ifadelerini kullanmıştı.

 

Söz konusu afişler ve Genelkurmay Başkanı'nın ifadeleri siyasilerin ve akademisyenlerin tepkisine sebep olmuştu. Güçlü Türkiye'nin varlığının 'güçlü ordu' şartına bağlanamayacağını ifade eden aydınlar, Türkiye'nin güçlü olması durumunda ordunun da güçlü olabileceğini aktarmış ve önceliğin orduya değil, güçlü Türkiye'ye verilmesi gerektiğini söylemişti. Genelkurmay Başkanlığı, kamuoyunu uzun süre meşgul eden eleştiriler üzerine bu yıl yeni bir düzenlemeye gitti. Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından 2219'uncu kuruluş yılı için hazırlanan afişlerde 'Güçlü ordu, güçlü Türkiye' yerine, 'Güçlü Türkiye, güçlü ordu' sloganı kullanılması dikkat çekti.

HABERE YORUM KAT