1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Trump’tan Türkiye’ye Tehdit: Belirlediğim Sınırların Dışına Çıkarsa Ekonomisini Mahvederim
Trump’tan Türkiye’ye Tehdit: Belirlediğim Sınırların Dışına Çıkarsa Ekonomisini Mahvederim

Trump’tan Türkiye’ye Tehdit: Belirlediğim Sınırların Dışına Çıkarsa Ekonomisini Mahvederim

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Trump, Türkiye'nin 'sınırı aşan' bir hamlede bulunması durumunda ülke ekonomisini tamamen mahvedeceği tehdidinde bulundu.

08 Ekim 2019 Salı 09:33A+A-

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusuna operasyon planladığını açıklamasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüşen Trump, Suriye'den çekileceklerini ve bölgedeki tutuklu IŞİD savaşçılarıyla Türkiye, Avrupa, Rusya ve Kürtlerin ilgilenmesi gerektiğini yazmıştı.

Trump bu paylaşımlarından bir kaç saat sonra da Türkiye'nin kendi belirlediği sınırları aşamayacağı yorumunda bulundu.

Sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Trump, "Daha önce de açık bir şekilde söylediğim gibi, tekrar ediyorum, eğer Türkiye benim müstesna ve eşsiz bilgeliğimle belirlediğim sınırların dışına çıkarsa (daha önce yaptığım gibi) Türkiye ekonomisini mahvederim. Türkiye, Avrupa ve diğerleri ile birlikte IŞİD savaşçıları ve ailelerine nezaret etmek zorundalar. ABD IŞİD halifeliğini tamamen ele geçirme dahil kendisinden beklenebileceklerin çok daha fazlasını yerine getirdi. Bazıları çok zengin olan bölge ülkelerinin kendi topraklarını koruma vakti geldi. ABD muhteşemdir" sözlerini kullandı.

 

 

Başkan Trump'tan ikinci açıklama

Başkan Trump daha sonra yaptığı başka bir açıklamada ise "Türkiye'ye, ABD'nin Suriye'de insancıl olmayan bir uygulama görmesi durumunda ekonomilerinin büyük zarar göreceğini söyledim" dedi. Başkan Trump, Erdoğan'a Suriye'de görevli ABD'lilerin incinmesi durumunda da 'büyük bir sorunları' olacağını ilettiğini kaydetti. Başkan Trump ayrıca aldığı Suriye'den çekilme kararıyla kimsenin tarafını seçmediğini de belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'la iyi bir ilişkileri olduğunu kaydeden Trump, "Erdoğan'a IŞİD'liler sizin sorumluluğunuz dedim" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum