1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. “Trump’ın Kudüs Düşüncesi Savaş İlanıdır”
“Trump’ın Kudüs Düşüncesi Savaş İlanıdır”

“Trump’ın Kudüs Düşüncesi Savaş İlanıdır”

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ), ABD’nin Tel Aviv’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyarak burayı işgalci İsrail’in başkenti olarak tanıması yönünde bir karar almasının “savaş ilanı” anlamına geleceğini belirtti.

05 Aralık 2017 Salı 09:21A+A-

ABD’nin Tel Aviv’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyarak burayı işgalci İsrail’in başkenti olarak tanıması yönünde bir karar alması hakkında konuşan Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Merkez Komitesi Üyesi Zekeriya el-Ağa, yayımladığı açıklamada, “ABD’nin böyle bir adım atması demek, barış sürecinin durması ve Arap-İsrail çekişmesinin çözümünde ABD’nin rolünün son bulması anlamına gelir.” ifadesine yer verdi.

AA’da yer alan habere göre, Tel Aviv’deki ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınması yönünde alınacak bir kararın, bölgede güvenlik ve istikrar bakımından çok tehlikeli sonuçlar doğuracağı uyarısında bulunan el-Ağa, “ABD Başkanı Donald Trump’ın, Kudüs'ü İsrail’in başkenti olarak tanımayı düşünmesi, Arap ve İslam dünyasına savaş ilan etmek demektir. Filistin halkı, hak ve değerlerini hedef alan bunun gibi tutumlar karşısında sessiz kalmayacaktır.” değerlendirmesini yaptı.

ABD Medyası İddia Etti, Beyaz Saray “Erken” Dedi

ABD medyasındaki haberlerde, ABD Başkanı Donald Trump’ın, 6 aylık askıya alma süresi gelecek hafta sona erecek 1995 tarihli ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e Taşınmasına İlişkin Yasa’yı daha fazla bekletmeyip Kudüs’ü işgalci İsrail’in başkenti olarak tanıyacağı ve ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınmasına karar vereceği iddia edilmişti.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Huckabee Sanders ise konuya ilişkin, bu yönde bir adım için “erken” yorumunu yapmıştı.

HABERE YORUM KAT

2 Yorum