1. HABERLER

  2. HABER

  3. TRT'den Ermenice Şarkıya Yasak!
TRTden Ermenice Şarkıya Yasak!

TRT'den Ermenice Şarkıya Yasak!

1980'li yıllarda Hayko'nun Ermenice söylediği “Acıyla Dolu” diğer adıyla “Buruk Acı” şarkısını albümüne koyan Hayko'nun oğlu Alex'in karşısına TRT çıktı.

12 Temmuz 2010 Pazartesi 11:00A+A-

Taverna müziğinin popüler ismi Hayko'nun oğlu Alex'in Ermenice şarkısı TRT tarafından yasaklandı. Vatan'ın haberine göre TRT, Alex'in 'İz' isimli albümünde Ermenice söylediği şarkıyı sakıncalı buldu. Türkçesi 'Acıyla Dolu' olan şarkının TRT kanallarından yayınlanmasına izin verilmedi.

Türkan Şoray'ın 'Buruk Acı' olarak sözlerini yazdığı şarkı 1980'li yıllarda Alex'in babası Hayko tarafından Ermenice yazılmış ve söylenmişti. Hayko'nun oğlu Alex yeni albümü için Ermeni Çocuk Korosu ile şarkıyı tekrar Ermenice okudu. Orijinal haline sadık kalınarak babası Hayko tarafından yeniden yazılan şarkıyı TRT Denetleme Kurulu'nun neden göstermeden yasaklaması şaşırtıcı bulundu.

Alex, "Ben herhangi bir art niyet ya da politik mesajlar içermeden bu şarkıyı hazırlamıştım. Babamın sözlerini yazdığı şarkıyı çocuk korosu ile stüdyoda söylerken çok duygusal anlar yaşadım. Şarkının Ermenice sözleri tamamıyla aşkı anlatıyor. Yasaklamak çözüm değil, bence halkın tercihine bırakmak lazım. Zaten halk en güzel yasağı o şarkıyı ve sanatçıyı dinlemeyerek veriyor." diye konuştu.

***

Ermenice 'Vıştov Letzun' (Acıyla dolu) olan şarkının Türkçe sözleri:

Acıyla dolu

Seni görür görmez yüreğim sevgiyle doldu

Eski günleri hatırladım

Gözlerim yaşla doldu

Ömrüm böyle geçti

Acı dolu hatıralarla

Hangi kapıyı çalsam

Her yer acı ile dolu

Tüm kalbimle seni gerçekten sevdim

Sen beni aldattın

Başkalarının yanına gittin

Biliyorsun sevgilim

Bir gün gülmedim

Senin yolunu gözümde yaşlarla bekledim

HABERE YORUM KAT