1. HABERLER

  2. HABER

  3. TRT'de Bir Garip Muhabir
TRTde Bir Garip Muhabir

TRT'de Bir Garip Muhabir

TRT Ortadoğu Masası şefliği, Filistinli direnişçileri hedef alan haberleri ile Milliyet’in manşetlerini süsleyen Milliyet muhabiri İpek Yezdani’ye teslim edildi.

16 Ekim 2010 Cumartesi 10:45A+A-

TRT Türk kanalında editör-muhabir olarak çalışan ve ekrana çıkan İpek Yezdani'yi kamuoyu, 2007 yılında İHH'nın İstanbul'da düzenlediği Uluslararası Kudüs Buluşması sırasında yaptığı provokatif haberlerle tanıdı. Üstelik İpek Yezdani'ye, TRT'nin Ortadoğu Masası şefliği teslim edildi.

Geçtiğimiz aylarda TRT Türk'te görev verilen İpek Yezdani, Milliyet gazetesinde 17 Kasım 2007'de manşetten yayınlanan haberinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün fotoğrafının Filistinli istişhad eylemcisi ile yan yana konulmasını eleştirel bir dille kaleme almıştı. Yezdani, aynı haberde büyük bir yalana da yer vermişti.

Hamas Lideri Halid Meşal'in yardımcısı Musa Ebu Marzuk'ın basın toplantısından kovulduğunu manşetten duyuran Yezdani'nin alınmadığını ileri sürdüğü basın toplantısında, Musa Ebu Marzuk'un yanında otururken fotoğrafları kamuoyuna yansımıştı.

Vakit gazetesine Milliyet muhabirinin toplantıya alındığını anlatan bir Star Gazetesi muhabiri şunları söylemişti: "Dün Cuma namazından sonra Ebu Marzuk'un basın toplantısı olacağı, oradaki muhabirlere bildirildi. Cuma namazından sonra oluşturulan basın ofisinin yan tarafında bulunan 'Kabul Salonu'nda toplantı yapıldı. Toplantının ilk bölümü sadece Arap basınına yönelikti. Türk basınına yönelik yapılan toplantıda ise İpek Yezdani Dr. Musa Ebu Marzuk'un hemen yanında oturuyordu. Sırayla hepimize istediğimiz kadar soru sorabileceğimizi söylediler. Sanırım İpek de 4. kişiden sonra 2 soru sordu. Ve toplantı yaklaşık 45 dakika sürdü. Başka soru sorulmayınca Sayın Ebu Marzuk hepimize teşekkür ederek toplantıyı bitirdi. Oradaki görüntülere baktığınızda, engelleme olup olmadığını anlarsınız. Milliyet muhabiri İpek Yezdani, Sayın Ebu Marzuk'un hemen sağında oturuyor ve Filistin heyetinde çok yakın dostlarım olmasına rağmen ben ayakta kaldım."

Gerek Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü boş yere hedef alan, gerekse de Türkiye'de düzenlenen bir uluslararası toplantıyı yalan haberle gölgeleyen bir isme TRT'nin kapılarının açılması, garip bulundu. Yezdani'yi TRT'ye taşıyan ilişkiler yumağında Ahmet Hakan Coşkun ve eski ilişkilerinin etkisi merak ediliyor.

 

(Kaynak: Yeni Akit)

HABERE YORUM KAT