1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. Trablus'ta Yüzlerce Kişilik Toplu Mezar Bulundu
Trablusta Yüzlerce Kişilik Toplu Mezar Bulundu

Trablus'ta Yüzlerce Kişilik Toplu Mezar Bulundu

Libyalı muhalifler Trablus'taki bir hapishanede 1.200'den fazla kişinin bedeninin bulunduğu toplu mezar buldu.

26 Eylül 2011 Pazartesi 00:07A+A-

Trablus'ta Yüzlerce Kişilik toplu mezar bulundu

Libya Ulusal Geçiş Konseyi (UGK) Trablus Komutanı Halid Şerif, Trablus'taki Ebu Selim Cezaevi'nin yakınında Muammer Kaddafi dönemine ait 1.270 kişinin toplu mezarının tespit edildiğini açıkladı.

Şerif, Libya'daki gelişmeleri takip eden yabancı gazetecilere verdiği bilgide, daha çok siyasi tutukluların bulunduğu Ebu Selim Cezaevi'nin sınırları içerisinde kalan geniş bir arazide insan kemiklerinin tespit edildiğini belirtti.

Kaddafi döneminde cezaevinde çalışan birisinin verdiği bilgiler doğrultusunda incelemeler yaptıklarını ifade eden Şerif, söz konusu alanda bazı insan kemiklerinin toprağın üzerinden bile fark edildiğini kaydetti.

Kemiklerin 1990 yılında Kaddafi yönetimine isyan edenlere ait olduğundan şüphelendiklerini bildiren Şerif, o dönem isyan edenlerin söz konusu cezaevine konulduğunu ve aileleriyle hiç görüştürülmediğini söyledi.

Şerif, hapishane yetkililerinin geçen dönem içerisinde isyancıların yakınlarına ''Tutukluların durumu iyi, tüm ihtiyaçlarını biz karşılıyoruz'' dediğini ifade etti.

Şerif'in açıklamasından sonra gazetecilerle birlikte o dönem tutuklananların yakınları da Ebu Selim Cezaevi'nin yakınındaki araziye gitti.

Bölgeye giren aileler, toprağın üzerinden bile görülebilen insan kemiklerini tek tek topladı. Yetkililer, kemikler üzerinde DNA çalışması yapılacağını kaydetti.
 

HABERE YORUM KAT