1. HABERLER

  2. HABER

  3. HAK İHLALLERİ

  4. Törende Güldün; Haydi 'Ben Eşeğim' De!
Törende Güldün; Haydi Ben Eşeğim De!

Törende Güldün; Haydi 'Ben Eşeğim' De!

Diyarbakır'da bir lise öğrencisine okul müdiresi tarafından görülmemiş bir ceza verildi. Müdire, tören sırasında gülümseyen kız öğrenciyi tüm okulun karşısında 'Ben eşeklik yaptım' diye bağırttı.

20 Ocak 2011 Perşembe 17:25A+A-

Diyarbakır'daki bir lisede, akıllara durgunluk veren bir olay yaşandı. Okul müdiresi İstiklal Marşı okunurken ses uyumsuzluğu yaşanması nedeniyle gülümseyen kız öğrenciyi tüm okulun önünde "Ben eşeklik yaptım, özür dilerim" diye bağırttı.

Diyarbakır Muazzez Sümer Anadolu Kız Meslek Lisesi'ndeki olay pazartesi günü meydana geldi. İstiklal Marşı törenindeki ses uyuşmazlığı sebebiyle dili sürçen birinci sınıf öğrencisi Esra T. (15) önce tebessüm etti, ardından da toparlanıp okumaya devam etti. Bunu gören okul müdiresi Serpil Tekay, töreni yarıda keserek öğrenciyi yanına çağırdı. Esra T., diğer sınıflardan yükselen ses uyumsuzluğu nedeniyle dilinin sürçtüğünü ve tebessüm ettiğini belirterek özür diledi. Okul müdiresi, "Şimdi 'Ben bir eşeklik ettim, özür dilerim' diyeceksin, yoksa disipline veririm." diyerek kız öğrenciyi tehdit etti. Korkuyla tören alanındaki öğretmen ve öğrencilere dönen Esra, "Ben bir eşeklik ettim, özür dilerim." dedi. Okul müdiresi, sesin yüksek çıkmadığını, arka tarafa ulaşmadığını belirterek, aynı cümleyi iki kez daha tekrarlattı. Öğrenciler arasında gülüşmelere yol açan bu durum, Esra T.'nin psikolojisini bozdu.

Bir daha okula gitmek istemiyorum

Törende başka arkadaşlarının da güldüğünü ancak müdirenin sadece kendisini çağırdığını anlatan Esra T., bütün okula rezil olduğunu ve bir daha okula gitmek istemediğini söyledi. Liseli kız, "Müdürümüz beni önce disipline vermekle tehdit etti, sonra bana o sözleri söyletti. Çok sayıda kişi bana güldü. Ağlayarak sınıfa koştum. Okulda kimsenin yüzüne bakamaz hale geldim." dedi.

Esra'nın babası Mahmut T. ise böyle çağdışı bir cezanın kabul edilemeyeceğini belirterek, "Toplum önünde birinin onurunu kırmak tamiri mümkün olmayan bir durumdur. 15 yaşındaki bir kız çocuğuna böyle bir cezanın verilmesi, kabul edilemez. En geri kalmış ülkelerde bile böyle insan onurunu kıran bir cezaya rastlanamaz." şeklinde konuştu. Kızına 'psikolojisinin bozulduğuna' dair rapor verildiğini dile getiren T., raporla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını söyledi. Okulun Müdiresi Serpil Tekay olayı doğrularken öğrencinin gülerek İstiklal Marşı'na saygısızlık yaptığını savundu. Tekay, "Ben ısrarla gözlerine baktım ama beni dikkate almayarak gülmeye devam etti. Hava soğuktu, öğrencileri içeri almam gerekiyordu. Ben de çağırıp bunları söylettim, arkadaşlarından özür diledi." dedi.

İsmail Avcı, İbrahim Halil Bayram / Zaman

HABERE YORUM KAT

5 Yorum