1. HABERLER

  2. HABER

  3. Toplu Mezar İhbarı Korucudan
Toplu Mezar İhbarı Korucudan

Toplu Mezar İhbarı Korucudan

Bitlis’in Mutki İlçesi’nde öldürülen 12 PKK’lıya ait kemiklerin bulunduğu toplu mezarın, bir korucunun ihbarı üzerine ortaya çıkarıldığı öğrenildi.

07 Ocak 2011 Cuma 15:43A+A-

Bitlis'in Mutki İlçesi'nde 12 kişiye ait kemiklerin bulunduğu toplu mezarın yerini bir korucunun gösterdiği bildirildi. İHD Bitlis Şube Başkanı Hasan Ceylan, sadece Bitlis'te 300'e yakın toplu mezar olduğunu iddia etti.

Taraf'a bilgi veren İHD Şube Başkanı, Mutki'deki toplu mezarın öyküsünü şöyle anlattı: "Edindiğimiz bilgilere göre 1999 yılında Bitlis Güroymak Askerlik Şubesi'nden sülüslerini alan dokuz genç PKK'ya katılmaya karar verir. Mutki'nin Çaygeçit mezrasında üç PKK'lıyla buluşurlar. Ama asker takiptedir ve operasyon yapar. Dokuz kişi hemen öldürülür, iki kişiden bir haber alınamaz. Bir kişi de sağ olarak yakalanır ve cezaevine konur. Bu kişi de cezaevine gelen ailesine toplu mezarın yerini söyler. Bu kişi şu an Mutki'de hâlâ koruculuk yapıyor ama güvenliği açısından ismini söylemiyoruz."

Ceylan, kendilerine gelen ihbarlara göre sadece Bitlis bölgesinde 300'e yakın toplu mezar bulunduğunu söyledi. Türkiye'deki ilk toplu mezar da 1989 yılında Bitlis Kasaplar Deresi'nde bulunmuş, mezarda 70'i aşkın insana ait kemikler bulunmuştu. Öte yandan Mutki'deki kazılara bir gün ara verildiği ve bölgede başka kazıların da başlatılabileceği kaydedildi.

TARAF

HABERE YORUM KAT