1. HABERLER

  2. HABER

  3. Tophane'de "İçki" Kavgası ve Yaşam Tarzı Tartışmaları
Tophanede İçki Kavgası ve Yaşam Tarzı Tartışmaları

Tophane'de "İçki" Kavgası ve Yaşam Tarzı Tartışmaları

Önceki akşam 21.00 sıralarında Tophane semtindeki Boğazkesen Caddesi üzerinde açılış kutlamasının yapıldığı 2 farklı sanat galerisinde çıkan olaylar, ülkenin gündemine oturdu.

23 Eylül 2010 Perşembe 13:00A+A-

Saat 20.00 sıralarında açılış kutlamalarının başladığı Boğazkesen caddesindeki sanat galerisine gelen davetliler kaldırımları ve neredeyse araç trafiğini bile işgal ettiler. Tophane Haber adlı internet sitesine göre davetliler arasında bulunan bazılarının ise etrafa rahatsızlık vermesiyle başlayan gerginliğin boyutu ilerleyen dakikalarda daha da arttı.

Edinilen bilgiye göre; kaldırımı işgal eden sanat galerisi davetlilerinden kimileri aldıkları alkolün de etkisiyle kaldırımdan yürümek isteyen bir kadını taciz ettiler. Biri uzun saçlı, biri de tamamen saçsız deri ceketli olduğu tarif edilen sanat galerisi davetlileri alkolün de etkisiyle kaldırımda yürümek için yol vermelerini isteyen kadına hakaret ettiği ve tekme attığı bildirildi.

Olayın patlak verdiği an olarak bildirilen bu olaydan sonra kimliği belirsiz çok sayıda kişinin olay yerine gelmeleriyle ilk başta sözlü tartışmalar yaşandı. Sözlü tartışmaların yerini çok kısa süreli olarak karşılıklı itiş-kakış almasının ardından Boğazkesen caddesi kavga alanına döndü.

5 kişinin yaralandığı olaylarda 7 kişi de gözaltına alınmıştı.

Tophane Haber'e göre kimi yayın organlarında "İçki içtikleri için saldırdılar"  şeklinde kamuoyuna pazarlanmaya çalışılan olayların çıkış noktası aslında kaldırımda yürüyen bir kadına yapılan eşkıyalık. Açılışa katılanların kaldırımı işgal etmeleri nedeniyle yürüyemeyen kadının yol müsaadesi istemesi üzerine kadına sözlü tacizde bulunulmuş.

Tophane Olayında Yorumcuların Dünyası

Kimi medya organlarında "İçki içenlere saldırdılar!" şeklinde bir yobazlık olarak sunulan ve sanat galerisindeki kalabalığı masum olarak sunan haberlere Tophane halkı tepki gösteriyor. Söz konusu medya organlarının sitelerinde yer verilen yorumlar ise halkı küçümseyen, yok sayan; halkın değerlerini ve duygularını tahkir eden içerikler taşıması gözlerden kaçmıyor.

İşte çarpıcı yorumlar:

"Bütün Rumlar, İtalyanlar, Fransızlar apar topar kaçtıktan sonra işgal edip yerleştiğiniz Tophane'den tıpış tıpış defolup gideceksiniz. İnsanlığın yüz korası Tophane bitirimleri sizi."

"Cahil ve sanat düşmanlarını arabesk kültürüyle yoğrulmuş kokaklar, hayvanlar. Türk sanatına, kültürüne yaptığınız bu saldırıyı lanetle anacağız."

"Muhitin yerlileri mi? Semt sakinleri mi? Canları Cehenneme! Biz burayı aydınlatacağız, elitleştireceğiz. Cihangir, Sulukule, Tarlabaşı..Sakinlerinin ne işi var oralarda, gidip sakin sakin TOKİ konutlarında otursunlar. Hem zaten o kıyafetleriye bizim değiştirmeye çalıştırdığımız yere yakışmayacaklar canım. Sokağa taşıp, partiler düzenleyeceğiz biz, hiçbir şey umrumuzda olmaz. Rahatsız oluyorlarsa  Toki konutları aha orada."

"Sanat İçin Gelenler İnsanları Görmezden Geliyor"

Bölgede yaşayan Moda Fotoğrafçısı İsmail Acar, sanat galerisi ve mahalleli arasında gerçekleşen olaylarla ilgili NTV'ye değerlendirmelerde bulundu. Acar, şöyle dedi:

"Ben bir sanatçı olarak burada hiç tedirgin değilim. Daha da önemli bir şey söyleyeyim. Yan mahallenin muhtar yardımcısıyım ve bölgeyi çok iyi tanıyorum. Oraya gelen insanlar, oradaki insanları çok görmezden geliyor. Bütün telaş budur ve onları yok sayıyorlar, küçümsüyorlar. Şunu öncelikle söylemek lazım. Bu olayı baştan sona kınıyorum. Hiçbir galerinin, hiçbir sanatçının müdahale edilmesini hoş görüyle karşılamıyorum. Ben bir sanatçı olarak hiçbir sorun yaşamadım orada. Yılda 2 kez 500 kişilik partiler verdim ve içkinin inanılmaz içildiği partilerdi. Bir tane bile olay olmadı. Bence asıl amaç burada bireyleri de kazanmamız gerekiyor. Sanat dediğimiz kavram 'eserler yaparız toplumu hiç önemsemeyiz' gibi bir kavram değildir. Görmezlikten gelmeyeceğiz birbirimizi ve saygı göstereceğiz. Benim üst katımda Ermeni bir kadın, onun üstünde Musevi biri, onun üstünde de hiç inanmayan bir Hollandalı yaşıyor. Ve biz bir binadayız. İnanılmaz saygı gösteriyor ve birbirimizi çok seviyoruz."

Bedri Baykam'dan Madımak Benzetmesi

Habertürk ekranlarında yayınlanan Didem Arslan'ın moderatörlüğündeki Haber Sahası isimli programa Atatürkçü ressam Bedri Baykam ve Yeni Şafak gazetesi yazarı Yasin Aktay konuk oldu.

Tophane'de kurulan sergiye halkın tepkisinin arka planını değerlendiren ve olayı abartan yaklaşımı eleştiren Yasin Aktay'a Bedri Baykam üslubunu sertleştirerek ve Madımak benzetmesiyle cevap verdi.

İşte gergin bir şekilde geçen tartışma:

HABERE YORUM KAT