1. HABERLER

  2. HABER

  3. Tolon ve Eruygur Hala İyileşmedi mi?
Tolon ve Eruygur Hala İyileşmedi mi?

Tolon ve Eruygur Hala İyileşmedi mi?

Ergenekon davasına bakan hakim sağlık sorunları nedeniyle tutuksuz yargılanan Eruygur, Tolon ve Arif Doğan'ın sağlık durumunu sordu. Sonuca göre tekrar tutuklanabilirler...

05 Kasım 2011 Cumartesi 13:59A+A-

Mahkeme, Ergenekon davasının tutuksuz yargılanan emekli paşaları Şener Eruygur, Hurşit Tolon ve Arif Doğan’ın sağlık durumlarıyla ilgili Adli Tıp’tan nihai rapor istedi. Raporun sonucuna göre üç isim tekrar tutuklanabilir.

Ergenekon terör örgütünün 2. davasında, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi önemli bir dizi karar aldı. Mahkeme, sağlık sorunları nedeniyle tutuksuz yargılanan emekli Orgeneraller Şener Eruygur ve Hurşit Tolon’un sağlık durumlarıyla ilgili nihai rapor alınması için Adli Tıp’a sevklerine karar verdi.

Mahkeme, aldığı ara kararda Eruygur ve Tolon’nun sağlık durumlarına ilişkin nihai rapor alınması için Adli Tıp Kurumu’na sevk edilmeleri için işlemlerin başlatılmasına karar verdi. Adli Tıp’tan gelecek raporlarda sanıkların sağlık durumlarının cezaevinde kalmalarına engel teşkil etmemesi bildirilirse yeniden tutuklanma kararı çıkabilecek. Öte yandan, Tolon’un önümüzdeki celselerde savunma yapması beklenirken Eruygur’un savunma yapmamak için mahkemeye sürekli sağlık sorunları içeren mazaretler bildirdiği öğrenildi.

JİTEM’i ben kurdum’ demişti

Mahkeme kararında, “JİTEM’i ben kurdum” diyen emekli Albay Arif Doğan’ın da Adli Tıp’a sevk edilip nihai sağlık durumuna ilişkin rapor alınmasını istedi. Bu durumda Doğan’ın da cezaevine geri gönderilip gönderilmeyeceği Adli Tıp’tan gelecek rapora göre karara bağlanacak.

Turhan Çömez’e kırmızı bülten

Mahkeme, firari sanık eski milletvekili Turhan Çömez hakkında İnterpol’den kırmızı bültenle arama karar çıkartılmasına karar verdi. Kararın detayı şöyle: “Silahlı terör örgütüne üye olma, Türkiye Cumhuriyet hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme suçlarından Turhan Çömez’in üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumuna ve adı geçenin yurt dışında kaçak durumda olması göz önüne alınarak, dosya kapsamına göre sanık hakkında 5271 Sayılı CMK.248/5 maddesi atfı ile CMK’nun 100. maddesine göre yokluğunda tutuklama müzekkeresi çıkartılmasına, yakalama kararı bulunan Çömez hakkında kırmızı bülten ile arama kararı çıkartılmasına.”

Behçet Oktay’ın ölümü Ergenekon kapsamında incelenecek

MAHKEME, intihar ettiği iddia edilen Özel Hareket Daire Başkanı Behçet Oktay’ın ölümünü de mercek altına aldı. Oktay’ın ölümüyle ilgili açılan dava olup olmadığının araştırılmasına karar veren mahkeme, dosyanın esas numarasının bildirilmesini karara bağladı. Mahkeme, “Mevcut kayıtlardan faydalanılmak suretiyle Behçet Oktay’ın dosyamız sanıklarıyla yapmış olduğu telefon konuşmalarının dökümünün bilirkişi marifetiyle tespit edilmesine” diyerek Oktay’ın hangi Ergenekon sanıklarıyla ne gibi irtibatı olduğunu araştırma karar aldı. Ergenekon sanığı Özel Hareket Dairesi eski Başkan Vekili İbrahim Şahin ile Behçet Oktay’ın telefon görüşmeleri ek delil klasörlerde yer alıyor. İkilinin konuşmalarında Şahin, suikast amacıyla kurduğu S1 listesi ve Gölbaşına gömülen silahlarla ilgili Oktay’dan yardım istiyordu.

STAR 

HABERE YORUM KAT