1. HABERLER

  2. HABER

  3. TMSF Arap Türk Bankasına El Koydu!
TMSF Arap Türk Bankasına El Koydu!

TMSF Arap Türk Bankasına El Koydu!

TMSF, BM kararı uyarınca, büyük hissesi Libya'da bulunan Arap Türk Bankası'na el koydu.

04 Temmuz 2011 Pazartesi 20:33A+A-

Libya’da yaşanan olayların ekonomik etkileri de devam ediyor.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Birleşmiş Milletler kararı uyarınca Arap Türk Bankası’nın, Libya Foreign Bank’a ait olan yüzde 62’lik kısmını fona devretti.

TMSF’den yapılan açıklamada , bankanın mali bünyesinin sağlam olduğu, her türlü bankacılık hizmetlerini sürdürmeye ve yükümlülüklerini yerine getirmeye devam edeceği vurgulandı.

TMSF, Arap Türk Bankası Anonim Şirketi’nin yüzde 62,37 oranındaki hissesinin temettü dışındaki ortaklık haklarının, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 1970 ve 1973 sayılı kararları ile 2011/2001 sayılı Bakanlar Kurulu kararının uygulanması sona erdirilinceye kadar, fon tarafından kullanılacağını bildirdi.

Kararla, Arap Türk Bankası nezdinde Libya Foreign Bank’ı temsilen görev yapan yönetim kurulu üyeleri ve genel müdür, TMSF tarafından görevden alındı ve bu kişilerin yerine yeni yönetim kurulu üyeleri atandı.

TMSF ayrıca, Arap Türk Bankası’nın mali bünyesinin sağlam olduğunu, bankanın her türlü bankacılık hizmetlerini sürdürmeye ve yükümlülüklerini yerine getirmeye devam edeceğini açıkladı. (TRT) 

HABERE YORUM KAT