1. HABERLER

  2. HABER

  3. THK’da İkinci Yolsuzluk Furyası
THK’da İkinci Yolsuzluk Furyası

THK’da İkinci Yolsuzluk Furyası

İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı’nın, yolsuzluk ve kadrolaşma iddiaları üzerine Türk Hava Kurumu’nda (THK) inceleme başlattığı öğrenildi. Fitre, zekat ve kurban derisi bağışlarıyla trilyonlara hükmeden Kurum, daha önce de eski Başkan Atilla

24 Ağustos 2010 Salı 03:07A+A-

Vakit Gazetesinin gündeme getirdiği Türk Hava Kurumu'ndaki (THK) yolsuzluk ve kadrolaşma iddiaları incelemeye alındı. İddialar üzerine harekete geçen İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı, yolsuzluk ve kadrolaşma iddiaları üzerine THK'da inceleme başlattı.

Yolsuzluk ve kadrolaşma iddialarıyla çalkalanan THK'da incelemenin hedefinde THK Genel Başkanı emekli Tümgeneral Osman Yıldırım var. Yıldırım'ın kısa sürede kurumu kendi özel şirketi gibi yönetmeye başladığı, kardeşi başta olmak üzere akrabalarını ve yakın çevresini kuruma doldurduğu, 77 bin TL'ye makam aracını yenilettiği ve 385 bin TL'ye de yeni bir daire aldırdığı, kişisel harcamalarını kuruma ödettirdiği iddia ediliyor. İncelemenin ardından Yıldırım ve yöneticileri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulacağı belirtiliyor.

Fitre, zekat ve kurban derisi bağışlarıyla trilyonlara hükmeden Kurum, daha önce de eski Başkan Atilla Taçoy döneminde yolsuzluk nedeniyle kayyuma devredilmişti.

İnceleme başlatıldığı haberini doğrulayan THK Gaziantep Şubesi eski Başkanı Erol Yalçın, Vakit'e yaptığı açıklamada, Genel Başkan Yıldırım'ın kurumu yıpratmak yerine bir an evvel istifa etmesi gerektiğini söyledi. THK'da tehdit ve baskıların sürdüğünü belirten Yalçın, "THK'nın kuruluş amacından çıkmış olan kötü gidişatı durdurulmalıdır. THK Tüzüğünün kendilerine verdiği yetkiyi keyfi kullanıyorlar. Osman Yıldırım istifa etmelidir, istifa etmezse gereği yapılmalıdır. Çünkü kurum amacının dışına çıkarılıyor" dedi.

Yıldırım'ın lojman tadilatı, yeni makam aracı ve yeni lojman alımında yaklaşık 650.000 TL harcandığı iddialarını hatırlatan Yalçın, "Gönüllü çalışan şube başkanlarımız, 650.000 TL'yi denkleştirmek için kaç sene çalışmalıdır? Fitre-zekat zarflarına genellikle ilköğretim öğrencileri para koymaktadırlar. Bu öğrencilerimiz cebinde ne varsa 5, 10, 25, 50 kuruş koymaktadırlar. Kaç milyon öğrencimiz bu parayı denkleştirmek için fitre-zekat zarfına para koymalıdır? Fitre-zekat verenlere yazık değil mi?" diye sordu.

Öte yandan Ramazan Bayramı nedeniyle fitre ve zekat duyurusunu yapan THK, internet sitesinden "Yüce halkımızın, Ramazan ayını sağlık ve mutluluk içinde geçirmesini dileriz" mesajı veriyor. Ayrıca şubelere gönderilen genelgede fitre ve zekat toplanması talimatı verildiği belirtiliyor. Oysa Yıldırım, genel başkanlığa seçildikten sonra yaptığı ilk açıklamada, THK'nın gelirlerini arttırmak istediklerini belirterek "yoksul ve muhtaç öğrencilere yardım ve burs verecekleri" mesajı vermişti.

HASAN TOSUN / VAKİT

HABERE YORUM KAT

1 Yorum