1. HABERLER

  2. HABER

  3. THK Emekli Subay İşgali Altında!
THK Emekli Subay İşgali Altında!

THK Emekli Subay İşgali Altında!

THK Genel Başkanı Emekli Tümgeneral Osman Yıldırım’ın seçimlerde kendisine destek vermediğini iddia ettiği THK Gaziantep Şubesini kapattığı ve yerine emekli asker getirmek amacıyla yeni bir şube kurmaya çalıştığı iddia edildi.

19 Ağustos 2010 Perşembe 00:28A+A-

Türk Hava Kurumu'nda (THK) emekli "generaller" baskısı sürüyor. Seçimlerde THK Genel Başkanı Emekli Tümgeneral Osman Yıldırım'a oy vermeyen ve desteklemeyen şubelere baskı ve tehditler sürürken, Yıldırım'a destek vermeyen THK Gaziantep Şubesinin kapatıldığı, yerine ise emekli asker getirilerek yeni şube kurulmaya çalışıldığı iddia ediliyor.

"THK GAZİANTEP ŞUBESİ KAPATILDI"

Vakit'e konuşan THK Gaziantep Şube Başkanı Erol Yalçın, 2009'da yapılan seçimlerde asker aday yerine sivil adaya destek verdiği gerekçesiyle şubesinin kapatıldığını söyledi. 23 yıldır THK'ya hizmet ettiğini belirten Yalçın, seçimlerde Osman Yıldırım'a muhalif olduğu için sürekli baskı ve tehditlerle karşı karşıya kaldığını söyledi. Yalçın, "Emekli askerler kolayca şube başkanı olsun diye Türkiye sıralamasında iyi bir yeri olan THK Gaziantep Şubesini kapattılar. THK Tüzüğünün kendilerine verdiği yetkiyi keyfi kullandılar ve şu anda kendi adamlarına Gaziantep'te yeni bir şube kurduruyorlar" dedi.

"TÜMGENERALİN DEMOKRASİ ANLAYIŞI!.."

Osman Yıldırım'ın, Genel Yönetim ve Disiplin Kurulu toplantılarında hakkında yalan yanlış bilgiler verdiğini belirten Yalçın, bu durumu konuşmak için Genel Merkeze gittiğinde şunları yaşadığını söyledi: "Osman Yıldırım'a elimi uzattım ve bana 'ben senin elini sıkmıyorum, sen yanlış tarafta yer aldın' diyerek beni, 23 yıldır üyesi ve 2 yıldır şube başkanı olduğum kurumumdan kovmaktan beter etti. Bir tümgeneralin demokrasi anlayışı bu mu?"

"SİVİLLER YOK EDİLMEYE ÇALIŞILIYOR"

THK'nın başına asker getirmek için Yıldırım'ın emekli olmadan birkaç ay önce THK Etimesgut Şubesine üye olduğunu belirten Yalçın, "Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından genel merkez delegesi yapılarak, planlandığı gibi THK Genel Başkanı yapılmıştır. THK üyeliği ise henüz bir yıl olmamıştır. Bu kuruma gönülden bağlı hiçbir çıkar gözetmeksizin hizmet etmeye çalışan biz siviller ise, yok edilmeye çalışılmaktadır" dedi.

"THK EMEKLİ SUBAY İŞGALİ ALTINDA!"

THK'da tüm makamlara Hava Kuvvetleri emeklilerinin oturtulduğunu belirten Yalçın, şunları söyledi: "THK Genel Merkezindeki daire başkanları ve şube müdürleri ve havacılık icra organı Türkkuşu Genel Müdürlüğü'ndeki müdürler incelendiğinde hemen hemen hepsi emekli albaydır. Bu sayı fazlalaşsın diye çok da lüzumlu olmayan yeni birimler oluşturulmuştur. Ayrıca bazı kademelere de diğer rütbelerdeki subay ve hatta astsubaylar da yoğun bir şekilde işe alınmaktadır. Bu makamların asil sahipleri gençliğinden beri burada yetişmiş ve çalışan sivil emektarlar ise, emekliye sevk ettirilmekte veya hakları olan bu terfiler yapılmamaktadır. Başlarına amir olarak emekli subay veya astsubay atanmaktadır. Bu durumda umutları tükenen sivil personelden nasıl verim alabilirler?"

"OSMAN YILDIRIM İSTİFA ETMELİ"

THK Genel Başkanı Osman Yıldırım'ın THK'ya zarar vermeyi bırakıp istifa etmesi gerektiğini söyleyen Yalçın, sözlerini şöyle sürdürdü: "Osman Yıldırım istifa etmezse, Yıldırım'ı getirdiği iddia edilen Hava Kuvvetleri Komutanı veya devletimizin ilgili organları bu duruma el atmalıdırlar. Bir cumhuriyet kurumu olan Türk Hava Kurumu, dünyada eşi ve benzeri bulunmayan yüce bir kurumdur. Hiç kimsenin bu kurumu geriye götürmeye, yıpratmaya ve yok etmeye çalışmaya hakkı yoktur. Kişiler gelir ve gider ama bu kurum ilelebet var olacaktır ve gelişecektir."

VAKİT

HABERE YORUM KAT