1. HABERLER

  2. HABER

  3. Tezkere Kabul Edildi
Tezkere Kabul Edildi

Tezkere Kabul Edildi

Libya'daki NATO deniz gücünde Türkiye'nin de görev almasını öngören Başbakanlık Tezkeresi Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi.

24 Mart 2011 Perşembe 20:00A+A-

Şu an 5 ülkede askeri bulunan Türkiye, Libya'ya da askeri güç gönderiyor.

Hükümet, Libya'daki uluslararası güce katılmak üzere Meclis'ten 1 yıllığına izin aldı. Bu konudaki tezkere, Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, tezkerenin ardından, "Muhalefetin tavrı olumluydu" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan imzalı tezkerede Türkiye'nin katkısının çok boyutlu olacağı vurgulandı.

Ayrıntılar ise tezkerenin gerekçesinde açıklandı.

Uluslararası güce katılmanın Türkiye'nin çıkarına olduğu, silah ambargosunun uygulanmasına ve insani yardım çabalarına vurgu yapıldı. "Sınırlı harekat uygun görülmüştür, kara harekatı söz konusu değildir" denildi.

Tüm bunlar Meclis Genel Kurulu'nda 3 saat boyunca enine boyuna tartışıldı. Görüşmeler kapalı oturumda gerçekleşti.

Milletvekillerinin ve yeminli görevliler dışında kimsenin bulunmadığı kapalı oturumda, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Genel Kurul'u bilgilendirdi, soruları cevaplandırdı. Parti temsilcileri ise görüşlerini aktardı.

Kapalı oturumun tutanakları 10 yıl süreyle açıklanamıyor.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, tezkerenin kabulünün ardından ABD, İngiltere ve Fransa Dışişleri Bakanları ile görüştü.

Bu 31. Tezkere

Bugüne kadar, hükümetler 30 kez yurtdışına asker göndermek için Meclis'ten yetki aldı. Libya tezkeresi, 31'inci tezkere anlamını taşıyor.

Şu an, Bosna-Hersek, Kosova, Afganistan, Sudan ve Lübnan'da askeri bulunan Türkiye'nin uluslararası güce katılacağı 6'ncı ülke Libya oldu.

TRT HABER

HABERE YORUM KAT

1 Yorum