1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. ‘Tercih Değil Mecburiyet’ de Olsa Şantaj Sürüyor
‘Tercih Değil Mecburiyet’ de Olsa Şantaj Sürüyor

‘Tercih Değil Mecburiyet’ de Olsa Şantaj Sürüyor

​​​​​​​Türkiye’nin askeri ve siyasi açıdan zaafa uğratılma girişimlerine paralel olarak işleyen iktisadi alanda da tuzağa düşürülme planının devrede tutulduğu daha güçlü, derinlikli ve istikrarlı bir biçimde kamuoyuna izah edilmelidir.

01 Aralık 2017 Cuma 19:08A+A-

Kenan ALPAY’ın analizi:

Biri Londra’da diğeri Washington’da bulunan iki ayrı düşünce kuruluşunda ve fakat her ikisi de neredeyse eşzamanlı olarak yapılan konuşmalar (29 Kasım) Türkiye-Amerika ilişkilerinin çok boyutlu gerilimine dair en önemli kırılma noktasını işaretliyor esasında.

Amerika Dışişleri Bakanı Rex Tillerson önemli bir müttefik olarak gördüklerinin altını çizse de sürekli açığa düşürdükleri hatta kimi zaman askeri darbeyle kimi zaman yıkarcasına terörle sarstıkları Türkiye’ye tavsiyeyle karışık şöyle bir ikazda bulunuyordu: “Bir NATO müttefikimiz olarak Türkiye’den, ittifakın ortak savunmasını öncelemesini istiyoruz. İran ve Rusya, Batı toplumlarının sağlayabileceği ekonomik ve siyasi faydaları Türk toplumuna sunamaz.” Askeri ittifakın savunma sistemini tercih etmeyen bir üyeye öncelikle ve doğrudan ekonomik ve siyasi zarar zemini bir korku tüneli olarak gösteriliyordu.

İngiltere’de temaslarının bir parçası olarak Londra’da bir düşünce kuruluşunda konuşma yapan Başbakan Binali Yıldırım ise özelde Amerika genelde Batı’nın Türkiye’nin güvenliğiyle alakalı ne kadar ilgisiz hatta umarsız olduğu şöyle vurguluyordu: “Rusya’dan S-400 füzesi almamız tercih değil, mecburiyet. NATO’da bize gereken katkıyı, desteği sağlasalardı, gerekli işbirliğini yapsalardı biz niye gidelim başka bir şey alalım. En önce onlarla oturduk. Biz elimizden gelen bütün çabayı gösterdik. NATO’nun bize karşı saldırılarda ne kadar ilgisiz kaldığını hep beraber gördük.”

Yazının Devamı >>>