1. HABERLER

  2. HABER

  3. Tepkiler Sonuç Verdi, Naipaul Gelmiyor
Tepkiler Sonuç Verdi, Naipaul Gelmiyor

Tepkiler Sonuç Verdi, Naipaul Gelmiyor

İslam'a ve Müslümanlara hakaret etmesiyle tepki toplayan Hint asıllı Nobelli yazar V. S Naipaul yarın İstanbul'da başlayacak Avrupa Yazarlar Parlamentosu'na gelmiyor.

24 Kasım 2010 Çarşamba 09:57A+A-

İslamiyete hakaret eden Hint asıllı Nobelli yazar V. S Naipaul, İstanbul'da yarın başlayacak Avrupa Yazarlar Parlamentosu'na gelmiyor. Avrupa Yazarlar Parlamentosu adına Dündar Hızal'ın yaptığı yazılı açıklamada, "V.S. Naipaul'un Avrupa Yazarlar Parlamentosu'na katılımının Türk medyasında politize edilmiş olması etkinliğin asıl amacını ve V.S. Naipaul'un bir edebiyatçı olarak yapacağı katkıyı gölgelemiştir" iddiasında bulundu.

Hızal açıklamasında ayrıca, "Bu sebeple, Avrupa Yazarlar Parlamentosu organizatörleri ve V.S. Naipaul arasındaki karşılıklı uzlaşma neticesinde yazar Avrupa Yazarlar Parlamentosu'na katılımını 23 Kasım 2010 tarihi itibariyle geri çekmiştir"  ifadesine yer verdi.

Trinidad'a göç etmiş Hindistan kökenli bir ailenin çocuğu olarak dünyay gelen V.S. Naipaul 2001 Nobel Edebiyatını almıştı.

Edward Said'in Şarkiyatçılık , Kış Ruhu ve Rana Kabbani'nin Avrupanın Doğu Söylenceleri adlı kitaplarda V.S. Naipaul, İslam'a yönelik hakaretleri analtılıyor. 

V.S. Naipaul, kitaplarında Müslümanları 'gerizekâlı', 'yaratıcı olmayan', 'hiçbir şeyi başaramayan' bir güruh olarak sunuyordu.

(Kaynak: Dünya Bülteni)

HABERE YORUM KAT