1. HABERLER

  2. HABER

  3. Teodora Doni'ye TOKAD'dan da Açık Mektup
Teodora Doniye TOKADdan da Açık Mektup

Teodora Doni'ye TOKAD'dan da Açık Mektup

Gazetesindeki köşesinde TOKAD ve Özgür-Der üzerinden İslamcı erkeklerin tutumlarını temelsiz ithamlarla eleştiren Teodora Doni hanımefendiye TOKAD'dan açık mektup...

23 Kasım 2010 Salı 11:08A+A-

Yeni Şafak yazarı Teodora Doni, "Erkek egemen toplum, daha nereye kadar" başlıklı yazısında başörtüsü sorununda erkeklerin aktif olmasını eleştirmişti. Doni, Özgür-Der'in Hayrunnisa Gül'ün ilköğretimde başörtüsüyle ilgili sözleri hakkında yaptığı açıklamayı ve TOKAD mensuplarının Ece Nur Özel ziyaretini rahatsız edici ifadelerle eleştirmişti. Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya'nın kendisine gönderdiği cevaptan sonra TOKAD da aynı kaygılarla bir açık mektup kaleme aldı. Doni'ye de iletilen mektubu kaleme alan Ahmet Örs, şu vurgularda bulundu:

Selamün aleyküm,

Teodora hanım, yazınızı esefle okuduk. Tokat'ta faaliyet gösteren TOKAD (Toplumsal Dayanışma Kültür Eğitim ve Sosyal Araştırmalar Derneği) olarak her zaman büyük bir onurla başörtüsü mücadelesinin içinde olduk ve olmaya da devam edeceğiz. Ece Nur kızımızın verdiği mücadelenin de başımız üzerinde yeri vardır ve her zaman kendisinin yanında olacağız.

Bu yaz mevsiminde Özgür-Der Diyarbakır şubesinin düzenlediği Kürt Sorunu Forumuna katılmak üzere yanımızda hanım arkadaşlarımız olmaksızın birkaç günlüğüne Diyarbakır'a gitmiş, bu vesile ile çoktandır mücadelesini takip edip kendisini ve ailesini desteklediğimiz, babasıyla sık sık görüştüğümüz Ece Nur'un evine de bir ziyaret gerçekleştirmiştik. Bu her şeyden önce kızımızın ve ailesinin türlü zorluklarla verdiği mücadeleleri için ancak küçük bir destekti. Bu desteğin reklâm olarak değerlendirilmesi sadece bir önyargının ifadesidir ve son derece incitici, yaralayıcı ve ağır bir iftiradır.

Yazınızda ısrarla kadınları yok sayan, erkekleri öne çıkaran bir tavra sahip olduğumuzu söyleyip durmanız asla gerçek bir temele dayanmamaktadır. Tokat'ta yaptığımız başörtüsü, 1 Mayıs gibi eylemlerde her zaman hanım arkadaşlarımız ön plandaydılar ve biz bundan büyük onur duyduk. Buraya alamayacağımız kadar çok olan eylem fotoğraflarından birkaçını size gönderiyoruz. TOKAD, akılların alamayacağı kadar kadın ve erkek Müslümanların omuzlarında birlikte yükselen bir kuruluştur, harekettir.

Ayrıca yazınızda açık hakaret içeren kelime ve kullanımlarınız bir Müslüman olarak size yakışmamıştır. "Utanmadan fotoğraf çektiriyorlar" ifadesini izah etmek mümkün değildir. Allah aşkına hangi utanılacak bir iş yapmışız! Başörtülü bir hanımefendiden böyle ağır bir tepki ve hakaret görmeyi anlamakta zorluk çekiyoruz. Elbette eleştiri yapılabilir ancak bir gazetecinin yargısız infazda bulunması, meseleyi irdelemeden hakaretlerde bulunması kabul edilebilir bir tutum değildir.

Başörtüsü yasakçısı çevrelerin ısrarla kullandıkları "ilkokul öğrencisi" ifadesini kullanmanız da ayrı bir hatadır, akıl ve bilgi dışı bir tutumdur. Bir defa Türkiye'de ilkokul diye bir kavram, kullanım, birim mevcut değildir. 28 Şubatla birlikte "zorunlu ilköğretim" süreci vardır. İlköğretimde başını örten kızlarımız, Ece Nur da dâhil olmak üzere, "ilköğretim ikinci kademe" öğrencisidirler. Yani eski tabirle "ortaokul"  öğrencisidirler. Bu açık saptırmaya karşı gazeteci kimliğinizin araştırmaktan uzak, şartlı refleksten yana tutumu da ayrıca düşündürücüdür.

Bu talihsiz yazınız için sizi özeleştiri yapmaya davet etmekten başka bir talebimiz yoktur.

TOKAD adına Ahmet ÖRS

-------------

Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya'nın cevabı için tıklayınız.

HABERE YORUM KAT

2 Yorum