1. HABERLER

  2. HABER

  3. Telekulak Çetesinden JİTEM Bağlantısı Çıktı
Telekulak Çetesinden JİTEM Bağlantısı Çıktı

Telekulak Çetesinden JİTEM Bağlantısı Çıktı

Ankara'da gizli izleme cihazlarıyla görüntü ve ses kaydeden VIP Dedektiflik firmasının sahibi emekli Astsubay Faruk K. ile yardımcıları emekli astsubaylar Kamil S. ile İbrahim G.'nin JİTEM bağlantısı ortaya çıktı.

09 Nisan 2011 Cumartesi 10:58A+A-

Şüpheliler, ifadelerinde emekli olmadan önce JİTEM'de çalıştıklarını itiraf etti. Emekli Astsubay İbrahim G.'nin ismi, itirafçı Abdülkadir Aygan'ın 1990-1999 yıllarında tanıdığı ve kamuoyuna açıkladığı JİTEM personeli listesinde de geçiyor. Polis, yaklaşık altı aydır yürüttüğü soruşturma sonucu bu üç ismin yanı sıra aralarında Kırıkkale İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürü Binbaşı Yüksel Ş.'nin de bulunduğu 14 zanlıyı gözaltına almıştı.

Zanlıların ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda 4 kameralı elektrik prizi, 2 kameralı duvar saati, 5 sinyal bozucu jammer, 1 el telsizi, 3 ses kayıt cihazı, 26 kameralı anahtarlık, 2 kameralı tablo, 2 kameralı mp4 cihazı, 2 kameralı tavan duman sensörü, 2 kameralı oto anahtarı, 2 kameralı kol saati, 1 gizli kamera düzeneği, 2 kameralı şapka, 1 kameralı kravat, 7 kameralı düğme, 1 kameralı para çantası, 3 sabit güvenlik kamerası, 1 de çelik yelek ele geçirildi. Şüpheliler 'suç örgütü vasıtasıyla özel hayatın gizliliğini ihlal ettikleri, kişisel verileri kaydettikleri, kişisel verileri hukuka aykırı olarak verdikleri veya ele geçirdikleri' iddialarıyla, tutuklanmaları için mahkemeye sevk etti. Şahıslardan 4'ü tutuklanırken, 10'u serbest bırakıldı.

Soruşturmada Kırıkkale İl Jandarma Komutanı İstihbarat ile Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Yüksel Ş., Silivri Trafik Tescil Şube Müdürlüğü'nde görevli polis memurları Şenol Ç. ve Hasan G., Çankaya Nüfus Müdürlüğü'nde memur Ayfer S., ATO'da görevli Hadi A., Çankaya Tapu Müdürlüğü'nde görevli Mehmet Atıf Ş., Vergi Dairesi'nde görevli Ali P. de gözaltına alınmıştı. Şebekeye teknik cihazları ise işadamı Bahattin T.'nin verdiği belirlendi. Kamu görevlilerinin, dedektiflik firmasının ihtiyaç duyduğu nüfus kaydı, telefon kaydı, adres, plaka bilgisi gibi verileri sağladıkları öğrenildi. Öte yandan VIP Dedektiflik firmasının sahibi emekli Astsubay Faruk K.'nin yasa dışı dinlemelerle ilgili aile mahkemesinde ilginç bir de şahitlik yaptığı ortaya çıktı. Buna göre Faruk K., kocasından şüphelenen bir kadının talebi üzerine, gizli takip ve kayıt yaptı. Boşanma davasında kadın Faruk K.'nin yaptığı yasa dışı gizli çekimleri belge olarak mahkemeye sundu. Faruk K.'nin mahkemede, kendisinin özel dedektif olduğunu belirterek yasa dışı elde edilen görüntülerin tarafından kayda alındığını söyleyerek şahitlik yaptığı telekulak soruşturma dosyasına girdi.

2007'de kurulan VIP Dedektiflik firmasının yaklaşık 150 konuda takip ve tarassut yaptığı belirlendi. Takip edilen 30 kişi müşteki olarak polise ifade verdi. Bazı müştekilerin ise haber kanallarında operasyon bilgisi aldıktan sonra polise başvurarak şikâyetçi olduğu öğrenildi.

(Sedat Güneç / Zaman)

HABERE YORUM KAT