1. HABERLER

  2. HABER

  3. Tel Aviv Elçiliği Eylemcisi İsrail'e Teslim Edildi
Tel Aviv Elçiliği Eylemcisi İsraile Teslim Edildi

Tel Aviv Elçiliği Eylemcisi İsrail'e Teslim Edildi

Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçiliği'ne giren ve bir kişiyi rehin almaya çalışan Filistinli eylemci, vurularak etkisiz hale getirilmesi sonrası İsrailli yetkililere teslim edildi.

18 Ağustos 2010 Çarşamba 10:57A+A-

Sedyeyle taşınan ve elini kaldırıp İsrail polisine bağırmaya çalışan yaralı eylemci, ambulans görevlilerince engellendi.

Adının Nedim İncaz olduğu belirtilen saldırganın, Türkiye'den siyasi sığınma istemeye çalıştığı sanılıyor. Eylem sırasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı sevdiğini ve takdir ettiğini söylediği belirtiliyor.

Eylemci polisi ve korumaları geçerek, Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçiliği'ne girmiş, yedi saat süren eylem sonrasında güvenlik güçlerince bacağından vurularak etkisiz hale getirilmişti.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı olayla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

"Filistinli olduğunu iddia eden bir şahıs, elinde bıçak, benzin bidonu ve sonradan oyuncak olduğu anlaşılan bir tabancayla Tel Aviv Büyükelçiliğimize, birinci katına tırmanıp camını kırmak suretiyle girerek iltica etmek istediği yönünde bağırıp çağırmaya başlaması ve Muavin Konsolosu rehin almaya teşebbüs etmesi üzerine Büyükelçiliğimiz güvenlik görevlileri tarafından etkisiz hale getirilmiştir."

Siyonist yetkililer, eylemcinin Batı Şeria'nın Ramallah kentinden olduğunu ve kısa süre önce cezaevinden çıktığını söylüyor.

Eylemci 2006'da da benzer bir şekilde İngiltere'nin Tel Aviv Büyükelçiliği'ni basmış ve sığınma talebinde bulunmuştu.

Baskın sırasında oyuncak bir silah taşıyan ve intihar etme tehdidinde bulunan saldırgan, sekiz saat süren müzakereler sonrası özel birliklerce düzenlenen bir operasyonla etkisiz hale getirilmiş ve daha sonra yargılanarak hapis cezasına çarptırılmıştı.

Eylemci İsrail Muhbiri

Öte yandan İsrail'de yayın yapan Haaretz gazetesi eylemci Nedim İncaz'ın İsrail'in lehine muhbirlik yaptığı; Filistin'e gitmekten korktuğu için Türkiye'ye sığınmak istediğini ve eylemi bu nedenle gerçekleştirdiğini iddia etti.

İşgalci İsrail iç istihbarat servisi Şabak ajanının avukatı da Siyonist işgal devleti medyasına yaptığı açıklamada, İncasa'nın Siyonist İstihbaratı "Şabak" için çalıştığını ve bir istihbarat subayı tarafından yanlışlıkla deşifre edildiğini, yıllardır 1948'de işgal edilen topraklarda yaşadığını fakat çalışmasına izin verilmediğini, birçok kez gözaltına alındığını ve deşifre olduktan sonra Şabak'ın kendisini gözden çıkardığını ve yardım etmediğini söyledi.

Olayın ardından açıklama yapan İncaz ailesi ise Nedim'i evlatlıktan reddettiğini belirtti. Aile, İsrail'le işbirliği yapan Nedim'le ilişkilerini birkaç yıl önce kestiklerini duyurdu.

İsrail'in İşi...

Öte yandan Ramallah yönetimi de eylemin İsrail istihbaratı Şin-Bet'in işi olduğunu ve Türkiye-Filistin dostluğuna zarar vermeyi amaçladığını ifade etti. Ramallah'tan yapılan açıklamada, "Eminiz ki Filistin halkı ile Türk halkı arasındaki köklü ilişkiler, Şin Bet'in planladığı bu absürt eylemden daha güçlü ve daha derindir." ifadelerine yer verildi.

HABERE YORUM KAT