1. HABERLER

  2. HABER

  3. Tekin, Canlı Yayında Parti Meclisi Üyesini Fırçaladı
Tekin, Canlı Yayında Parti Meclisi Üyesini Fırçaladı

Tekin, Canlı Yayında Parti Meclisi Üyesini Fırçaladı

CHP ile BDP'nin 'solda ittifak' projesi, iki partiyi de karıştırdı. Gelen tepkiler üzerine yapılan temkinli açıklamalar, yerini karşılıklı suçlamalara bıraktı.

24 Kasım 2010 Çarşamba 02:46A+A-

Fakat asıl kriz CHP içerisinde yaşanıyor. Yükselen tansiyon, canlı yayında kavgaya dönüştü; ekranda hakaretler havada uçuştu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Ahmet Hakan'ın CNN Türk'teki Tarafsız Bölge adlı programına katılan Parti Meclisi (PM) üyesi Korkmaz Karaca'yı fırçaladı. Karaca, ittifak projesinin tartışıldığı programın canlı yayın konuğuydu. Telefonla bağlanan Tekin ise önce Karaca'yı uyardı, itiraz edince de, "Sana kim CHP adına konuşma yetkisi verdi?" diye çıkıştı. Zaman zaman tansiyonun yükseldiği diyalogda Tekin, Karaca'ya, "Git parti meclis üyesinin görevleri nedir oku ya da benim gibi 25 yıl parti içinde eğitim al." diye kızdı. Tekin, ortada bir ittifak anlaşması olmadığını, böyle bir konuda yapılan tartışmaları da yakışıksız bulduğunu söyledi. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun ifadelerine rağmen konunun tartışılmasının kendisini rahatsız ettiğini belirterek, "Sizden ricam, olmayan bir şeyi tartışmayalım. İttifak, işbirliği nereden çıkıyor? PM üyesi arkadaşımız, Genel Başkan'ımızın açıklamasına rağmen böyle bir tartışmanın içine niye giriyor anlamıyorum. CHP, tartışılacak, sorgulanacak bir parti değildir. PM üyesi olan arkadaşımızın böyle bir tartışmanın içine girmesi ne kadar ayıptır. Böyle zeminlerde CHP'nin tartışılmayacağını bilmelisin. Partide yeni olabilirsin, CHP'nin farklı bir kültürü var." ifadelerini kullandı. Korkmaz Karaca ise konuşmak için kimseden talimat almadığını dile getirdi. Bir röportajında, "10. Yıl Marşı'nı bırakıp 100. yıl marşını bestelememiz lazım." diyen PM üyesi Enver Aysever'i kastederek, "Aynı tepkiyi neden o arkadaşa vermediniz, sayın genel başkan yardımcım, ben üvey evlat mıyım?" diye Tekin'e tepki gösterdi. Tekin ise Aysever'i savunarak, "Bize 10. Yıl Marşı yetmez, daha fazlasını yapmalıyız dedi. 10. Yıl Marşı'nı reddeden bir arkadaşımız değil. Reddetse ona da aynı şeyleri söylerim." karşılığını verdi. Karaca'nın konuşmasına devam etmesi üzerine Genel Başkan Yardımcısı, sesini yükselterek, "Beni dinle Korkmaz!" diye araya girdi. CHP ile BDP arasındaki ittifak konusunu manşetlerine taşıyan gazetelere de tepki gösterdi. Tekin, daha sonra Ahmet Hakan'dan programı bitirmesini istedi. Hakan ise telefon bağlantısının ardından sürenin sona erdiğini belirterek programı bitirdi.

Programda sadece CHP'lilerin kendi arasındaki tartışma yoktu. İttifak arayışlarının yaşandığı BDP ile de kavga çıktı. Korkmaz Karaca, BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'a yönelik, "CHP'nin ismini ağzına alırken abdest al." diye seslendi. Daha sonra da telefondaki BDP Milletvekili Bengi Yıldız ile polemiğe girdi. Yıldız, Karaca'nın "PKK'yı terör örgütü olarak görüyor musunuz?" sorusuna, "PKK, terör örgütü değildir." cevabı veren Yıldız, CHP'yi suçladı.

ZAMAN

HABERE YORUM KAT