1. HABERLER

  2. HABER

  3. Tek Kurşun Çok Soru
Tek Kurşun Çok Soru

Tek Kurşun Çok Soru

Sedat Karadağ vuruldu mu? Yoksa kendi başına mı sıktı? Yüksekova’da başından tek kurşunla vurulan genç için ailesi ve TSK farklı konuştu.

13 Aralık 2010 Pazartesi 14:06A+A-

Hakkâri'nin Yüksekova İlçesi'nde arama için durdurulduktan sonra başından tek kurşunla vurulmuş şekilde hastaneye kaldırılan Sedat Karadağ'ın sağlık durumu ciddiyetini koruyor. Yakınlarının ve BDP'lilerin "infaz girişimi" olarak nitelediği olay konusunda Genelkurmay ise "yaralı kişi aranan bir PKK'lıydı. Yakalanacağını anlayınca kendisini vurdu" açıklaması yaptı.

Yüksekova'da önceki gece yaşanan olaydaki sır perdesi bir türlü aralanamıyor. İlçe girişinde arama için durdurulduktan sonra başından tek kurşunla vurulmuş şekilde hastaneye kaldırılan Sedat Karadağ'ın Van'daki hastanede tedavisi sürüyor. Sağlık durumu ciddiyetini koruyan Karadağ'ı Van'ın BDP'li Belediye Başkanı Bekir Kaya ziyaret ederek yakınlarıyla görüştü. Hakkari ve Yüksekova'da ise esnaf bu olayı protesto ederek kepenk kapattı.

BDP'nin gençlik örgütlenmesi olarak tanımlanan Demokratik Yurtsever Gençlik (DYG) Yüksekova Sözcüsü Karadağ'la birlikte durdurulup gözaltına alınan sekiz kişiden yedisi ilk ifadelerinin ardından Van'a gönderildi. Yaşı küçük olan E.Ç isimli genç kız ise Hakkâri'de ifade veriyor. Avukatıyla görüşen E.Ç'nin "Askerler bizleri yere yatırdı. Silah sesi duydum ama Karadağ'ın nasıl vurulduğunu görmedim" dediği öğrenildi.

Genelkurmay'dan açıklama

Olayın ardından BDP yöneticileri Karadağ'ın askerler tarafından bilerek infaz edilmek istendiğini belirtmişti. Yüksekova'da gösteriler yapılmış ve yüzlerce kişi polisle çatışmıştı. Tırmanan bu gerginlik üzerine Genelkurmay Başkanlığı da bir açıklama yaptı. Genelkurmay açıklamasında Karadağ'ın aranan bir PKK'lı olduğu, yakalanacağını anlayınca silahıyla kendisini yaraladığı belirtildi. Açıklamada Karadağ'ın üzerinde bir silah, mermiler ve el bombası bulunduğu da kaydedildi. Hakkâri Valiliği ve Emniyet Müdürlüğü'nden ise Karadağ'ın arandığına ve üzerinden silahla bomba çıktığına dair henüz bir açıklama gelmemesi dikkat çekti.

İddialar kafa karıştırdı

Bazı yetkililer Karadağ'ın bir dönem PKK içinde yer aldığını, daha sonra teslim olarak cezaevine girdiğini bildirdiler. Cezasını çekip tahliye olan Karadağ'ın daha sonra askerliğini de yaptığını belirten bu kaynaklar, "Bir süre önce Yüksekova'da DYG'ye yönelik bir operasyon yapıldı. Bu operasyonda Karadağ yakalanamadı ve hakkında yakalama kararı çıktı" iddiasında bulundular. Yüksekova'daki birçok kişi ise bu arama kararının inandırıcı olmadığı görüşünde. Karadağ'ın evli ve iki çocuk babası olduğunu, Yüksekova'da ailesiyle birlikte oturduğu evin herkesçe bilindiğini öne süren vatandaşlar, olayın bir an önce aydınlatılmasını istiyor.

(Selim Kemaloğlu / Taraf)

HABERE YORUM KAT

1 Yorum