1. HABERLER

  2. HABER

  3. EKONOMİ

  4. Tedarik sıkıntısı otomotiv piyasasında üretimi durdurdu
Tedarik sıkıntısı otomotiv piyasasında üretimi durdurdu

Tedarik sıkıntısı otomotiv piyasasında üretimi durdurdu

Tedarik sıkıntısı otomotiv piyasası vurdu, şirketler tek tek üretime ara vermeye başladı. Oyak Renault ve Tofaş'ın ardından Ford Otosan da üretimi durdurdu.

29 Mart 2021 Pazartesi 11:04A+A-

HAKSÖZ-HABER

Dünyada yaşanan tedarik krizi, Türkiye'deki otomotiv piyasasını da vurdu. Oyak Renault ve Tofaş'ın ardından Ford Otosan'dan üretime ara verdiğini duyurdu.

6 Günlük Ara Verildi

Tedarik sıkıntısı nedeniyle Kocaeli fabrikalarındaki üretimin 3 Nisan-9 Nisan tarihleri arasında durdurulacağı belirtildi.

Ford Otosan tarafından KAP'a yapılan açıklamada "Ana ortağımız Ford Motor Company küresel tedarikçileri ile sorunun çözümüne ve ana üretim hatlarına öncelik vererek elektronik bileşenlere ait materyallerin verimli şekilde kullanmasını sağlamaya çalışmaktadır.

Şirket olarak tedarikçilerimiz ile birlikte gerekli planlamalar yapılarak, tedarik sıkıntısının olası etkileri en aza indirilmektedir" ifadeleri kullanıldı.

İki Şirket de Durdurdu

Oyak Renault ile Tofaş'tan da üretime ara verme kararı gelmişti.

Tofaş'tan KAP'a yapılan açıklamada üretimin çipte tedarik sorunu nedeniyle 19 Mart-5 Nisan arası duracağı ifade edilmişti.

Oyak Renault da 15-22 Mart tarihleri arasında üretime ara vereceklerini duyurmuştu.

Köprüden önce son çıkış

Öte yandan otomotiv sektöründeki bu durumu değerlendiren uzmanlar bunun araba almak isteyen vatandaşlar için köprüden önce son çıkış anlamına geldiğini kaydetti.

Küresel alanda sokağa çıkma yasağı gibi  pandemi önlemleri nedeniyle geçtiğimiz senenin başından beri tedarik sorunları yaşanıyor.

Dünyada çip krizi büyümeye ve Avrupa ile Amerika’da fabrikalar durmaya devam ediyor. Dolayısıyla ‘az araç modeli - yüksek fiyat politikası’ ile karşı karşıyayız. Türkiye’de bunun üzerine bir de kur riski koyarak hesaplar yapılmalı.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

1 Yorum