1. HABERLER

  2. HABER

  3. TDV’den Makyajlı Şov
TDV’den Makyajlı Şov

TDV’den Makyajlı Şov

Başörtü yasakçılarına, “Benazir Butto modeli” ile örnek gösterilen Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Merkezi Faaliyetleri Başkanı Ayşe Sucu’nun yeniden yapılandırma çerçevesinde görevden alınmasının ardından, Yürütme Kurulu ve Komisyon üyesi 28 kadın tepki olar

28 Aralık 2010 Salı 02:32A+A-

Başörtü yasakçılarına, "Benazir Butto modeli" ile örnek gösterilen Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Merkezi Faaliyetleri Başkanı Ayşe Sucu'nun yeniden yapılandırma çerçevesinde görevden alınmasının ardından, Yürütme Kurulu ve Komisyon üyesi 28 kadın tepki olarak istifa etti.  Başkan Yardımcısı Vildan Karabulut, Kadın Faaliyetleri Merkezi'nde basın toplantısı düzenledi.

Karabulut toplantıda, Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Kadın Faaliyetleri Merkezi Müdürü Yönetim Kurulu Başkanı Ayşe Sucu'nun 25 Aralık'ta görevden alındığını hatırlatarak, merkezde çalışmaları bir ekip bilinci ile yaptıklarına inandıklarını, liderleriyle birlikte hiçbir çıkar beklemeden hatta zaman zaman maddi-manevi katkılarda bulunan, gönüllü çalışan, kendisinin de aralarında bulunduğu yönetim kurulu üyesi 28 kişinin görevlerinin bittiğini düşündüklerini ve TDV Kadın Faaliyetleri Merkezi Müdürlüğüne istifalarını sunduklarını söyledi.

Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı Karabulut, "Yapmış olduğu çalışmalar ve hizmetler dikkate alınarak, yeni yapılanmaya Sucu ile devam edilmesini ya da taltifen ve takdiren yeni bir göreve atanmış olmasını arzu ederdik. Sucu, her kuruma, her cemaate, her siyasi partiye aynı mesafede durarak adeta siyaset üstü bir duruş sergilemiş, çağdaş kadının da dindar olabileceğini göstermiştir" iddiasında bulundu. İstifayı şova dönüştüren 28 kadın, Ayşe Sucu başkanlığında yeni bir oluşum içinde olacaklarını söylediler.

DİYANET ÇATISI ALTINDA ÖRGÜTLENDİLER AMA...

Dindar kadınların sorunlarını bugüne kadar gündeme getirmeyerek tepkileri üzerine çeken TDK Kadın Merkezi'nin Başkan yardımcısından, Genel Sekreterine kadar görev alan kadınların ilahiyatçı olmadığı ortaya çıktı. Sadece Yönetim Kurulu'nun değil Kadın Merkez'inin eğitim, sosyal-kültürel, gezi ve halkla ilişkiler, sağlık, gençlik ve sosyal yardım işleri komisyon başkanlarının da din görevlisi olmadığı öğrenildi. Yönetim Kurulu ve komisyon başkanları arasında diş hekimi, felsefeci ve iktisatçı yer alırken ilahiyatçıların olmayışı manidar bulundu.

"ŞOVA ÇEVİRME GAYRETİ KABUL EDİLEMEZ"

45 bin üyesiyle Diyanet iş kolunda yetkiyi elinde bulunduran Diyanet-Sen'in Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, yeniden yapılanma çerçevesinde Ayşe Sucu'nun görevden alınmasını ve istifaları değerlendirdi. Bayraktutar, "Ayşe Sucu'nun görevden alınması kadar birlikte çalıştığı ekip arkadaşlarının da istifa etmesi doğaldır. Sonuç itibariyle bir yeniden yapılanma söz konusu ve inisiyatif Diyanet'tedir. Bu inisiyatife müdahale etmeye kimsenin hakkı yoktur. Şova çevirme gayreti ise kabul edilemezdir" dedi.

"BAŞARISIZLIĞIN BİR BEDELİ OLMALIDIR"

"Kurumlarda değerlendirmeler başarılar ile ölçülür" diyen Bayraktutar, " Başarısızlığın bir bedeli olmalıdır. Kadın Merkezi'nin bugüne kadar kamuoyuna yansıyan bir başarısı yoktur. Ayrıca Yönetim Kurulu'nda, komisyon başkanlıklarında ilahiyatçılar görevli değildir. Diyanet altında hizmet veren bir merkezin Yönetim Kurulu'nun ilahiyatçılardan oluşmaması oldukça manidardır" diye konuştu.

"DİNDAR KADINLARIN SORUNLARINI YOK SAYDILAR"

TDK Kadın Merkezi'nin bugüne kadar dindar kadınların sorunlarına eğilmediğini vurgulayan Bayraktutar, "Dindar kadınların sorunu bitti de bizim mi haberimiz yok? Neden şimdiye kadar var olan sorunlar konusunda bir araştırma yapılıp, yetkililere teslim edilmedi? Dinî ve millî değerlerimizi korumak ve geliştirmek adına kurulan Merkez, bu kapsamda kültürel etkinliklerin ötesine de geçememiştir" dedi.

DİYANET'İ YIPRATMAYA ÇALIŞIYORLAR

Diyanet'in yeniden yapılanması gerektiğini, kurumun hedef kitlesinin genişlediğini vurgulayan Bayraktutar, "O zaman hepimize sorumluluk almak düşüyor. Milletçe dayanışma ve bütünleşmeyi amaç edinen Diyanet camiamızı yıpratmaya çalışmak ülkemize yapılan büyük kötülüktür. Sürekli bilgi üretmek, bilgiyi toplumla paylaşmak ve güncel sorunlar hakkında yerinde ve zamanında açıklama yapmak görevine sahip olan Diyanet'e hepimiz yardımcı olmalıyız" diye konuştu.

ŞENOCAK'TAN KARTELE TEPKİ

Din-Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak ise, Diyanet Vakfı Kadın Çalışmaları Merkezi Müdürü Ayşe Sucu'nun görevden alınmasının bir takım çevreler tarafından abartıldığını belirterek, "Bildik medya bir bardak suda fırtınalar koparmak istiyor" dedi.

"Medyada asılsız bilgilerle abartılan Ayşe Sucu'yu, yaklaşık 12 bin kadın çalışanı olan Diyanet teşkilatında acaba kaç kişi tanıyor?" diye soran Şenocak, şunları kaydetti:

"Ayşe Sucu, çalışanların hangisine hizmet etmiştir? Teşkilatımızın bayan görevlilerinden kimler bu merkezi bilmektedir? Ayşe Sucu bayan görevlilerimizin hangisine şefkatle davranmış ve hangi etkinliğe davet etmiştir? Yanındaki yönetimde kaç tane bayan din görevlisi vardır? Yaptığı açıklamalar ve takındığı tutumlarla her zaman dinimizin söylediklerine ve teşkilatımızın yapısına aykırı bir duruş sergilemiştir."

Diyanet Vakfı'nın bu noktada verdiği kararın oldukça isabetli olduğunu savunan Şenocak, kurumlardaki yöneticilerin değiştirilemez olmadığını belirterek, "Her fırsatta demokrasiyi kendilerine bir araç olarak gören çevreler Sucu'nun 14 yıldır görev yapmasına ise hiç değinmemişlerdir" ifadelerini kullandı.

Şenocak, üye sayısının iddia edildiği gibi 12 bin olmadığını vurgulayarak şöyle devam etti:

"Bu sayı ancak bin 200'ü bulur. 14 yılda 12 bin kadın çalışanı olan bir teşkilatta ve nüfusunun yarıdan fazlasının kadın olduğu ülkemizde bin 200 sayısının ne kadar başarıdan uzak olduğunu göstermesi açısından yeterlidir. Birtakım çevreler, İslam'ı kendi istedikleri gibi yorumlamalarından dolayı Ayşe Sucu'ya sahip çıkıyor. İslam hiç kimseye göre değişmez. Hiç kimse haddini aşarak İslam'ı kendine göre yorumlamasın."

Şenocak, yeni yapılanma döneminde gerçekleşen bu değişiklikleri çok olumlu bulduklarını, sendika olarak yapılan bu olumlu değişikliklerin sonuna kadar destekçisi olacakları kaydetti.

İŞTE YÖNETİM KURULU:

Genel Başkan Yardımcısı Vildan Karabulut: Felsefeci – Pedagog   

Genel Sekreter Mine Bozdağ: İktisatçı 

Eğitim Komisyonu Başkanı Sevim Özçoban: Emekli Öğretmen  

Sosyal- Kültürel İşler Komisyonu Başkanı Hatice Uluoğlakcı: Emekli Memur

Gezi ve Halkla İlişkiler Komisyonu Başkanı Sermin Şengül: Ev Hanımı

Sağlık Eğitimi Komisyonu Ömür Köktem: Diş Hekimi

Sosyal Yardım Komisyonu Başkanı Muazzez Dağlıoğlugil

Gençlik Komisyonu Başkanı Hanife Pusmaz: İktisadi ve İdari Bilimler

 

ASLAN DEĞİRMENCİ / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT