1. HABERLER

  2. HABER

  3. TBB'nin 'Yeri Göğü İnletmek' Gibi Bir Görevi Yok
TBBnin Yeri Göğü İnletmek Gibi Bir Görevi Yok

TBB'nin 'Yeri Göğü İnletmek' Gibi Bir Görevi Yok

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Vedat Ahsen Coşar, kendisine 'görevini adam gibi yapmıyor' suçlamasında bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na sert çıktı.

10 Mart 2011 Perşembe 00:55A+A-

TBB'nin herhangi bir siyasi partinin birliği olmadığını belirten Coşar, TBB'nin görevlerinin Avukatlık Kanunu'nun 110. maddesinde düzenlendiğine dikkat çekerek "Sayın Kılıçdaroğlu'nun okuduğu zaman göreceği üzere, anılan maddede tahdidi (sınırlı) olarak sayılan görevler arasında 'isyan etmek', 'yeri göğü inletmek' gibi görevler yer almadığı gibi, kanunla verilen görevlerin dışında bir başka faaliyette bulunulması da hukuken mümkün değildir.'' dedi.

Coşar, "Zorunlu Açıklama'' başlığıyla yaptığı yazılı açıklamada, Kemal Kılıçdaroğlu'nun, katıldığı bir televizyon programında kendisini "görevini adam gibi yapmamakla, kimi yargısal tasarruflara karşı isyan etmemekle, yeri göğü inletmemekle ve yerini bilmemekle'' itham ederek, kişilik haklarına saldırıda bulunduğunu kaydetti. Kılıçdaroğlu'nun kimi konularda bilgi veya bilgilendirme eksikliği olduğunu kaydeden Coşar, görevini 'adam gibi' yapıp yapmadığı konusundaki değerlendirmeyi sadece kendisini seçen Türkiye Barolar Birliği delegelerinin yapabileceğine dikkat çekti. "O nedenle benim bu konuda hesap vereceğim makam anamuhalefet partisinin Sayın Başkanı değil, Türkiye Barolar Birliği Genel Kurulu'dur." diyen Coşar, şöyle devam etti: "TBB hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını savunmak, korumak ve bu kavramlara işlerlik kazandırmakla görevlidir. Bu görevin yapılmasında Türkiye Barolar Birliği'nin ve başkanı olarak benim ölçüm, hukukçu olmanın, hukuk kuruluşu olmanın ağırlığına, ciddiyetine, saygınlığına dikkat etmek, siyasetin diliyle değil, hukukun diliyle yazmak ve konuşmak, medya yoluyla kendi kişisel reklamımı yapmamak, devam eden kimi davalarla ilgili olarak yapılan açıklamalarda Anayasa'nın 138/2 ve Türk Ceza Kanunu'nun 288. maddelerine uygun hareket etmektir."

ZAMAN

HABERE YORUM KAT