1. HABERLER

  2. HABER

  3. Tayyar'dan Hanefi Avcı Belgesi
Tayyardan Hanefi Avcı Belgesi

Tayyar'dan Hanefi Avcı Belgesi

Gazeteci Şamil Tayyar, Ülke TV’de yayınlanan Sıradışı Programı’nda “Hanefi Avcı ve Ekibi” üzerine çok çarpıcı iddialarda bulundu.

24 Ağustos 2010 Salı 18:53A+A-

Hanefi Avcı ve Ekibi'nin Albay Dursun Çiçek'in imzasını taşıyan "AKP ve Gülen'i Bitirme Planı" ile birebir aynı hareket ettiğini iddia eden Şamil Tayyar, bugüne kadar bilinmeyen bir belge gösterdi.

Tayyar, Avcı ve Ekibi'nin umdukları makamları elde edemeyince AK Parti'yi kapatma üzerine hareket ettikleri ve belge ürettiklerini iddia etti. Tayyar, Mustafa Gülcü'nün Emniyet'in iki numaralı koltuğuna oturduktan sonra Emniyet'te üst düzey 17 koltuğu değiştirdiğini ve Hanefi Avcı, Emin Aslan gibi isimlerin öne çıktığı ekibin Emniyet'te etkin konuma geçtiğini söyledi.

Tayyar, daha sonra Emniyet İstihbarat Dairesi'nde bir değişiklik olduğunu ve Ramazan Akyürek'in görevden alındığını söyledi. Daha sonra Emniyet İstihbarat Dairesi'nde bir belge üretildiğini söyledi ve o belgeyi gösterdi. Tayyar, belgenin Türkiye'deki tarikat ve cemaatlerle ilgili olduğunu söyledi ve bazı bölümlerini okudu.

O BELGE YARGITAY BAŞSAVCISI'NDA
Tayyar, Avcı ve ekibi tarafından üretilen bu belgenin şuan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nda AKP için hazır tutulan 2. Kapatma Davası Dosyası'nın en önemli delili olduğunu söyledi.

Tayyar belgeyi anlattıktan sonra bunun "AKP ve Gülen'i Bitirme Planı" ile örtüşen, benzeşen bir faaliyet olduğunu, istedikleri koltukları alamayan Avcı ve ekibinin ortalığı ateşe verdiklerini söyledi. Şamil Tayyar "Hanefi Avcı'nın korumaya çalıştığı emniyet müdürlerinin ürettiği belge kapatma davasının en büyük delilidir" dedi.

ERGENEKON'A YAKINLAR
Tayyar, üç yıl önce yazdığı Operasyon Ergenekon kitabında Hanefi Avcı'yla ilgili uyarıyı ta o zaman yaptığını anlatarak kitabının ilgili bölümün başlığının "Hanefi Avcı Topa Girmedi" olduğunu söyledi. Tayyar, Avcı, Ergenekon savcısı Zekeriya Öz'e soruşturmadaki isimlerin çoğuyla tanıştığını söyleyerek bilgi vermekten kaçtığını belirti.

Görevden alınan ve aynı ekipte yeraldığını söylediği Emniyet Eski Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Gülcü'ye de dikkat çeken Şamil Tayyar, Gülcü ile Yalçın Küçük dahil birçok Ergenekon sanığının samimi olduğunu belirtti.

ESKİŞEHİR EMNİYETİ'Nİ BASIN
Şamil Tayyar, Hanefi Avcı'nın kitaptaki iddialarıyla ilgili "delili olup olmadığı" şeklindeki Radikal Gazetesi Muhabiri'nin sorduğu soruya verdiği cevapla dalga geçti.

Avcı'nın muhabire verdiği "delilim yok ben delillerin olduğu yeri işaret ediyorum" cevabını okuyan Şamil Tayyar, Avcı'nın Emniyet İstihbarat Dairesi'nin aranması halinde delil bulunacağını söylediğini, bunun saçma olduğunu belirtti.

Tayyar, "O zaman ben de diyorum ki Avcı'nın Müdür olduğu Eskişehir Emniyet Müdürlüğü'nde yasa dışı dinleme cihazları var, gidin basın" dedi.

Tayyar, böyle bir mantığın saçma olduğunu, Avcı'nın kafasında önce bir suçlu oluşturduğunu sonra onun altını doldurmaya çalıştığını ve İstihbarat Dairesi'nin basılmasıyla delil bulmayı umduğunu söyledi.

EMNİYET'İ BASTIRAN AVCI MI?
Tayyar, geçmişte Osman Paksüt'le bağlantılı olarak İstanbul Emniyeti'nde yapılan aramanın Fatih Cumhuriyet Başsavcılığı eksenli olduğunu söyleyerek, Avcı'nın kitabındaki "8 yere dilekçe verdim" sözüne atıfta bulundu ve bu yerlerden birinin de Fatih Savcılığı olduğunu belirterek, baskında Avcı faktörüne dikkat çekti.

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum