1. HABERLER

  2. ETKİNLİK

  3. Tatvan'da "Vahyin Başlangıcı ve İlk Tepkiler" Semineri
Tatvan'da "Vahyin Başlangıcı ve İlk Tepkiler" Semineri

Tatvan'da "Vahyin Başlangıcı ve İlk Tepkiler" Semineri

Tatvan Özgür-Der tarafından yapılan seminerlerde bu hafta "Vahyin Başlangıcı ve İlk Tepkiler" konusu işlendi.

04 Ocak 2015 Pazar 00:41A+A-

Eğitimci Mehmet Sani ÖZDEMİR  tarafından yapılan sunumda İbrahim AYKAN Kuran’ı Kerim ve Meali okudu.

Mehmet Sani ÖZDEMİR  Konuşma Özeti:

Mehmet Sani ÖZDEMİR  , Hz .Adem ve Havva’nın yeryüzüne  inmesiyle birlikte hayat denilen süreç başlamıştır. Süreç içinde peygamberlerin mesajlarına olumlu tepkiler verilmesinden çok olumsuz tepkilerin verildiğini görüyoruz.Bu olumsuz tepkilerin somut örneklerini Kur’an bizlere anlattığı gibi siyer kitapları da Hz.Muhammed (s.a.v) başına gelenleri bizlere anlatmaktadır .dedi.

Mehmet Sani ÖZDEMİR  ,ilk vahiy gelmeden önce Hz.Muhammed (s.a.v) ‘ın bir arayış içinde olduğunu, otuz beş yaşına geldiğinde inzivaya çekilmek için sık sık Hira mağarasına gittiğini ,burada  toplumun ve insanlığın içinde bulunduğu halleri  düşündüğünü görüyoruz.İçinde yaşadığı toplumdaki şirkin yaygın olması,ahlaki çöküntü,ekonomik dengesizlikler ve yaşanan adaletsizlikler Hz.Muhammed (s.a.v)’i  düşünmeye sevk  etmiştir. Hz.Muhammed (s.a.v)’a İlk vahiy bu düşüncelerin yoğunlaştığı 610 yılı ramazan ayında indiğini belirti. ÖZDEMİR ,ilk inen ayetlerin Alak süresi 1-5 ,yoksa Fatiha süresi  mi yoksa Müddessir süresi  olduğunu üzerinde ihtilaf olsa  da genel görüşe göre Alak 1-5 olduğunu dile getirdi.

Mehmet Sani ÖZDEMİR ,Hz. Muhammed (s.a.v) ilk  vahyi aldığında çok ürperti duyduğunu ve bu ürpertiyle evine gidip eşi Hz.Hatice’den kendisini örtmesini istendiğini söyledi.Daha sonra başından geçenleri anlatan Hz.Muhammed (s.a.v); eşi Hz.Hatice ,O’na ‘’Sen akrabana yardım eden ,misafiri ağırlayan,iyi bir insansın.Allah seni utandırmaz ‘’diyerek destek olduğunu ve vefat edene kadar bu desteğini sürdürdüğünü belirti.Hz.Hatice daha sonra eşini , amcası oğlu Varaka bin Nevfel ile görüştürerek yaşadıklarını anlatmasını istemiştir.Varaka, Hz. Muhammed (s.a.v) ‘a gelen varlığın aynısının Hz. Musa (a.s) ‘a gelen vahiy meleği Cebrail(a.s) olduğunu söylemiştir.Bu süreçten sonra Allah , Cebrail (a.s) vasıtasıyla vahiy inzal ettirmeye devam etti.Vahyin ilk üç yılı çok sıkıntılı geçtiğini ,ancak bu üç yılın fetret vahiy olarak değerlendirenler olmasına rağmen ,fetret vahiy dönemin  yaşanmadığını dile getirdi.Çünkü Mevdudi’nin de belirttiği gibi bu üç yılda 129 kişinin Müslüman olduğunu  belirtti.

Mehmet Sani ÖZDEMİR, Hz. Muhammed (s.a.v) gizli davette bulunduğu dönemde başta eşi Hz. Hatice olmak üzere Hz. Ali, Hz. Ebubekir ve azatlı kölesi Zeyd’in Müslüman olduğunu söyledi. Hz. Ebubekir zengin ve soylu biriydi.Onun çabaları sonucu birçok kişi daveti kabul ederek Müslüman oldu. Daveti sadece Hz. Muhammed (s.a.v) yapmamıştır. Kim Müslüman oluyorsa daveti yakınlarına ve akrabalarına ulaştırıyordu. Gizli davetten sonra gelen emirle Peygamber yakın akrabalarını davet etti. Bu davette en sert tepkiyi amcası Ebu Leheb gösterdi. Peygamber nerede davet yapıyorsa, Ebu Leheb  daveti engellemek için elinden geleni yapıyordu. Bu nedenle Allah Ebu Leheb’in yaptıklarından dolayı "Tebbet Süresini" indirmiştir. Ayrıca ilk Müslümanların fakir ve gariban insanlar olduğunu tespiti doğru bir tespit olmadığını söyledi. Davette o günün soylu ve zenginleri olan Hz. Ebubekir , Hz.Osman,Musab gibi insanlarında olduğunu biliyoruz. dedi

Mehmet Sani ÖZDEMİR, Hz. Muhammed (s.a.v) ne zaman açıkça davet yapmaya başlayınca çok büyük tepkiler ve tehditler almaya başladığını belirtti. İman edip Müslüman olan fakir ve güçsüz kimselere baskılar daha çok oluyordu. Mekkeli müşriklerin bu baskıları o kadar çok artı ki daveti kabul edenler şehit vermeye başladı. Mekkeli müşrikler diğer din mensuplarına tepki göstermezken, Hz. Muhammed (s.a.v)’ın davetine çok büyük tepkiler göstermişlerdir. Tepkiler sonuç vermeyince Mekkeli müşrikler Peygambere makam,mal ve kadın teklif ederek anlaşmak istediler. Bunlarda sonuç vermeyince Amcası Ebu Talib’e giderek tehditler savurunca  ,Hz. Muhammed (s.a.v)  ’’Güneşi sağ elime ,ay’ı sol elime verseler yinede bu davamdan vazgeçmem’’ diyerek tarihe geçecek  sözleri söylemiştir.Tehditler cevap vermeyince başta Peygamber olmak üzere tüm Müslümanlara psikolojik baskı, hakaret,işkence,ambargo ve saldırılar yapıldığını ifade etti.

Mehmet Sani ÖZDEMİR ,Mekkeli müşriklerin Hz. Muhammed (s.a.v) davetine gösterdikleri tepkilerin nedenlerini şu şekilde sıralayarak konuşmasını bitirdi.

-Yeni din Mekke sınıf devletine karşı çıkıyordu.

-Yeni din putları kabul etmiyordu ,Mekke müşriklerinin putlar üzerinden kazanç elde etmelerine karşı çıkıyordu.

-Yeni din zayıfların hakkını savunuyordu,zalimleri cehennem azabıyla tehdit ediyordu.

-Yen din sınıf farkını yok ediyor ve İslam kardeşliğini emir ediyordu.

-Yeni din Kureyş’in üstünlüğünü ortadan kaldırıyor, Üstünlüğün takva’da olduğunu söylüyordu.

-Yeni din her türlü ahlaksızlığı, tefeciliği, faizi, fuhuşu ve insanlık dışı anlayışları reddediyor ,bunları yapanların ahirette karşılığını göreceğini bildiriyordu.

Program soruların cevaplandırılmasıyla sona erdi.

mehmet_sani_ozdemir1.jpg

mehmet_sani_ozdemir2.jpg

HABERE YORUM KAT