1. HABERLER

  2. HABER

  3. Tasarlamadan Kurşuna Dizmişler
Tasarlamadan Kurşuna Dizmişler

Tasarlamadan Kurşuna Dizmişler

Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi, 16 yıl önce Davut Karçi adlı köylüyü öldüren üç korucunun yargılandığı davayı, zamanaşımından düşürdü.

02 Ocak 2011 Pazar 23:38A+A-

Mardin'de 16 yıl önce Davut Karçi adlı köylüyü kurşuna dizen üç korucunun yargılandığı dava zamanaşımı nedeniyle düştü. Halen 44 kişinin öldürüldüğü Bilge Köyü katliamı davasında da sanık olarak yargılanan üç korucunun katliamda kullandığı silahla 1994'de Davut Karçi'yi öldürdükleri kriminal raporla kesinleşmişti. Buna rağmen mahkeme heyeti, korucuların cinayeti tasarlayarak işlemediğine karar verdi ve zamanaşımını işletti. Avukat Erdal Kuzu "Yargı açıkca bir katili korumuştur. Bir faili meçhul davası ilk kez bu kadar çözüme yaklaşmıştı ama bu fırsat göz göre göre kaçırıldı" dedi.

Tarlaya giderken yolu kesilmişti

Mardin'in Mazıdağı İlçesi'ne bağlı Derecik Köyü'nde yaşayan Davut Karçi, 5 Ağustos 1994'te yanında eşi Sevla Karçi ve dayısının oğlu İbrahim Karçi ile birlikte meyve ağaçlarını sulamak için tarlalarına giderken yolu silahlı kişilerce kesildi. Kimlik kontrolü yapan silahlı kişiler, Davut Karçi'yi "Komutan seni çağırıyor" diyerek tepenin arkasına götürdüler. Bu sırada silah sesi duyan eşi ve İbrahim Karçi, tepenin arkasına gittiğinde Davut Karçi'nin kanlar içindeki cesediyle karşılaştı. Katiller ise koşarak olay yerinden uzaklaştı.

Yıllar sonra ihbar mektubu

Karçi cinayeti önce basına "PKK köylüyü kurşuna dizdi" diye yansıdı. Bu cinayetin üzerinden yıllar geçerken Mardin'nin Bilge Köyü'nde düğün evini basan korucular, tam 44 kişiyi öldürdü. İşte bu katliam nedeniyle tutuklu olarak yargılanan köy korucusu Mehmet Çelebi'nin yazdığı bir ihbar mektubu Karçi cinayetini yeniden gündeme getirdi, üzerindeki sır perdesini kaldırdı. Çelebi, mektubunda Karçi'yi PKK'lıların değil Burhan, Osman ve Abdurrahman Çelebi isimli köy korucularının öldürdüğünü itiraf etti.

Balistik incelemeden çıkan sonuç

Bunun üzerine soruşturma yeniden başlatıldı. Soruşturma kapsamında Karçi'nin vücudundan çıkan sekiz kurşun yeniden balistik incelemeye alındı. Diyarbakır Kriminal Polis Laboratuarı'nın yaptığı incelemede, Karçi'ye isabet eden sekiz mermiden üçünün Burhan Çelebi'ye zimmetli 69Z1962 numaralı kalaşnikof marka silahtan atıldığı tesbit edildi. Bu silahın Bilge Köyü'nde 44 kişinin öldürüldüğü katliamda da kullanıldığı ortaya çıktı.

Mahkemeden şok karar

Bu deliller ışığında Mardin 2.Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya haklarında ek iddianame hazırlanan Bilge Köyü'ndeki geçici köy korucuları Burhan Çelebi, Abdurrahman Çelebi ve Osman Çelebi ile Karçi'nin ailesi katıldı. Mahkeme heyeti, üç korucunun tasarlayarak adam öldürmek suçundan ömür boyu hapis istemiyle yargılandığı davada zamanaşımına karar verdi ve davayı düşürdü.

Mahkemenin kararında şöyle dendi: "Sanıkların maktülü öldürmeye sebatla ve koşulsuz olarak karar verdikleri, bunun için soğuk kanlı ve sukunetle düşündükleri, bu kararla eylem arasında makul bir süre bekledikleri, ulaştıkları ruhi sükünete rağmen bu kararlarından vazgeçmeyerek, ısrarla fiili icra ettiklerini ortaya koyan hiçbir delil ikame edilebilmiş değildir. Bu nedenle sanıkların maktülü tasarlayarak/taamüden öldürdüklerini kabul etmek masumiyet ilkesi ile bağdaşmayacağından, şüpheli durum sanıklar lehine yorumlanarak olayda tammüd/tasarlamanın uygulama koşullarının bulunmadığı kanaatine varılmıştır. Bu durumda sanıkların eylemlerinin suç tarihi itibariyle yürürlükte bulunan 765 sayılı TCK'nun 448. maddesine temas ettiği görülmektedir. Bahsedilen kanun maddesinde ön görülen cezanın azami haddine göre, davanın aynı kanunun 102/2. maddesi gereğince 15 yıllık zamanaşımına tabi olduğu açıktır."

Oysa mahkeme "tasarlayarak adam öldürme" suçundan işlem yapsaydı zamanaşımı süresi 30 yıl olacaktı ve dava düşmeyecekti.

Yargı açıkça katili korudu

Davanın zamanaşımına uğramasına tepki gösteren Karçi ailesinin avukatı Erdal Kuzu adalete olan inançlarının bir kez daha sarsıldığını söyledi. Kuzu "Yargı alenen ve açıkça bir katili korumuştur. Belki de ilk kez bir faili meçhul davası çözüme bu kadar net delillerle yaklaşmıştı ama bu olanak harcandı. Bu nedenle önce temyize gidiyoruz. Eğer olumlu bir sonuç almazsak dosyayı AHİM'e götüreceğiz" dedi.

Muzaffer DURU / TARAF

HABERE YORUM KAT