1. HABERLER

  2. HABER

  3. Tartışmalı Cemil İpekçi Defilesi Bugün
Tartışmalı Cemil İpekçi Defilesi Bugün

Tartışmalı Cemil İpekçi Defilesi Bugün

Mardin'deki Kasımiye Medresesi'nde tartışmalar da, hazırlıklar da sürüyor. Bugün yapılması planlanan Cemil İpekçi defilesine tepkiler dün de devam etti.

25 Eylül 2010 Cumartesi 14:55A+A-

700 yıllık Kasımiye Medresesi'nde bugün saat 21:00'de yapılması planlanan defileye sivil toplum örgütlerinden tepki yağmaya devam ediyor.

Yaklaşık 500 sivil toplum örgütü üyesi defileyi protesto etmek için dünkü cuma namazını medresede kıldı. Namazın ardından bir de basın açıklaması yapıldı.

Ancak açıklamayı yapan Diyanet-Sen Başkanı Abdülkadir Kurtuluş'un, defileye değil, etkinliğin yapılacağı mekana karşı olduklarını belirtmesi dikkat çekti.

İLGİLİLERİ SAĞDUYUYA DAVET EDİYORUZ

Defileye halkın duygu ve tepkilerinin hiç sayılmasına karşı seslerini duyurmak istediklerini dile getiren Kurtulmuş şunları söyledi: "Daha önce Mardin bienali ve benzeri etkinlikler ile kutsal mekanları ve Mardin ruhunu taciz edenlere karşı Mardin STK'ları olarak tepkimizi ortaya koyduk. Şimdi de Kasımiye Medresesi Camii avlusunda Cemil İpekçi'ye defile yaptırılmasına yönelik mensuplarımızın ve halkımızın duygu, tepki ve reflekslerini hiçe sayan etkinliğe karşı, sesimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz. Karşı çıktığımız defile ya da defileyi yapanlar değil, defilenin cami avlusunda yapılmasıdır. Mabetlere saygı, halkın dini duygularının önemsenmesi ve milletimizin sosyal dokusunun korunması adına ortaya koyduğumuz tepki, bir çok açıdan amacına ulaşmıştır. İdarecilerimizin, yerel yönetimlerimizin, siyasetçilerimizin, dernek, vakıf ve sendikalarımızın, yazarlarımızın ve basınımızın ne şekilde tepki verdikleri ya da tepkisiz kaldıkları, güçten mi, yoksa ahlak ve ilkelerden mi yana tavır koydukları yönünde bir turnusol kağıdı görevi görülmüştür. İlgilileri ve yetkilileri daha sağduyulu davranmaya davet ederken, halkımızın tepkilerini istismar edenlere karşı dikkatli olmaya çağırıyoruz."

İSTANBUL'DA YAŞANAN OLAYLAR

Eğitim Bir Sen Başkanı Hasan Ekinci ise İstanbul sanat galerisinde yaşanan olaya dikkat çekerek aynısının Mardin'de sergilenmesinin istenildiğini söyledi. Mardin'in bir komplo ile karşı karşıya olduğunu iddia eden Ekinci, isim vermeden Vali Hasan Duruer'e tepkili olduklarını belirterek, "Bizler kesinlikle ne sanata ne de sanatçıya karşıyız. Bizim amacımız medrese gibi kutsal bir mekanda defile yapılmasına ve bu medreseyi Cemil İpekçi'ye adres olarak gösterenlere tepkimizi göstermekti. Defilenin medresede yapılması halinde kendini bilmez birkaç kişinin göstereceği tepkiden de bizler sorumlu değiliz" diye görüş belirtti.

VALİLİĞİN ISRARI ANLAŞILAMAZ

Mardin Gelişim ve Değişim Derneği Başkanı Siraç Ballı da son zamanlarda Mardin kent turizmi üzerinde çeşitli senaryoların sahnelendiğini ve bunun kendilerini üzdüğünü söyledi. Mardin'in tarihi ve kültürel dokusuna uymayan etkinliklerin art arda tertiplendiğine dikkat çeken Ballı, şöyle konuştu:

"Mardin'in tarihi ve kültürel dokusuna uymayan etkinlikler birbirini takip etmektedir. Bu etkinliklerden biri de yarın valilik onayı ile modacı Cemil İpekçi tarafından yapılması planlanan defile. Her tarafı tarih ve maneviyat kokan Kasımiye Medresesi'nde yapılmak istenen defile bizleri derinden yaralamıştır. STK'lar olarak tepkimizi ortaya koymak zorundayız. Dini mekanların podyum olarak kullanılması, asla tasvip edilemez. Mardin Valiliği'nin bu etkinliği yaptırmaktaki ısrarı anlaşılamaz. En başta valilik ve il müftülüğünün bu mekanlara sahip çıkması gerekirken, anlaşılmaz bir tutum içine girmişlerdir. Bu mekanlarda Mardin halkının da alışık olmadığı etkinlikleri yaptırmak ecdadımızın da kemiklerini sızlatacaktır. Valiliğin bu anlaşılmaz tutumundan vazgeçmesini umuyor ve bekliyoruz. Mardin'in bir eğlence şehri olmadığını herkesin bilmesini istiyoruz. Mardin bir İnanç turizmine ev sahipliği yapmalıdır. Bu işin öncülüğünü valilik makamının yapması gerekirken tam aksi bir tutum içine girmektedir. Bu yanlıştan bir an önce vazgeçilmesini diliyoruz."

Sıkı güvenlik önlemlerinin alındığı medresede kılınan Cuma namazı ve yapılan basın açıklamasından sonra, kalabalık olaysız dağıldı.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum