1. HABERLER

  2. HABER

  3. Tarık Ümit Dosyası Raftan İniyor
Tarık Ümit Dosyası Raftan İniyor

Tarık Ümit Dosyası Raftan İniyor

Ankara Savcılığı, Ayhan Çarkın’ın itirafları üzerine 1995’te kaçırılan ve bir daha haber alınamayan MİT’çi Tarık Ümit’in dosyasını yeniden açtı.

03 Temmuz 2011 Pazar 12:30A+A-

90’lı yıllarda işlenen faili meçhul cinayetleri araştıran Ankara Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı, 2 Mart 1995’te kaçırıldıktan sonra bir daha kendisinden haber alınamayan MİT mensubu Tarık Ümit’in dosyasını da yeniden açtı.

İtiraflarının ardından tutuklanarak cezaevine gönderilen eski Özel Harekat polisi Ayhan Çarkın’ın İstanbul ve Ankara Özel Yetkili Savcılarına verdiği ifadede, Tarık Ümit’in Ayhan Akça ve Ziya Bandırmalıoğlu tarafından öldürüldüğünü söylediği iddia edilmişti. Çarkın’ın savcya verdiği ifadede, Ümit’in infazında İbrahim Şahin’in etkili olduğunu öne sürmüştü.

Savcılık, iddialar üzerine soruşturma dosyasını yeniden açtı. Soruşturma kapsamında Kutlu Savaş tarafından hazırlanan Susurluk Raporu’ndaki Tarık Ümit ile ilgili bölüm de dosyaya olarak dahil edildi.

Gizli operasyonların kilit ismi

MİT ile Emniyet’in yürüttüğü gizli operasyonların kilit ismi olan Ümit, Düzce’li bir işadamıydı. O dönemde vergi rekortmeni de seçilen Ümit, 1978’den itibaren MİT içerisinde görev aldı. Mehmet Eymür ve ekibi tarafından yazılan 1. MİT raporuna katkıda bulunarak, yer altı dünyasıyla ilgili bilgiler verdi. Ümit, 1994’te Korkut Eken sayesinde Mehmet Ağar ile tanıştı. İbrahim Şahin ekibiyle çalışmaya başladı.

Ümit’in istihbaratı sonucu eroin imalatında kullanılan yüklü miktarda asit-anhidrit ele geçirildi. Ümit, 2 Mart 1995’de kaçırıldı ve cesedi de bulunamadı.

Arzu Yıldız / Taraf 

HABERE YORUM KAT