1. HABERLER

  2. HABER

  3. Tarık Akan Kendini Rezil Etti!
Tarık Akan Kendini Rezil Etti!

Tarık Akan Kendini Rezil Etti!

Atatürk'e ait bir türkü kaydının kendisinde bulunduğunu iddia eden Tarık Akan'a Can Dündar'dan şok: Bu ses bizim kameraman Mustafa Özcan'ın sesi. 1998 yılına ait...

18 Kasım 2010 Perşembe 18:02A+A-

CnnTürk'te Atatürk'e ait bir türkü kaydının kendisinde bulunduğunu iddia eden Tarık Akan'a yalanlama gecikmedi. İddiayı CNNTürk'te ortaya atan isim sol görüşlü aktörlerden Tarık Akan. Oyuncu Tarık Akan'a göre arşivlerden çıkan plaktaki 'Çalın davulları' adlı Selanik türküsü Atatürktarafından seslendirilmişti. 

CNN Turk'te yayınlanan Bayram Lezzetleri adlı programa katılan Akan, plağı da beraberinde getirdi. Gün boyu konuşulan haberde, plağın öyküsü şöyle anlatıldı: Bir Alman Atatürk'e ses kayıt cihazı getiriyor. Mustafa Kemal de bunu çok seviyor. Akşamları kendisi ona şarkı söylüyor, dinliyor ve kırıyor. Kimsenin eline geçmiyor bu plaklar. Ve en sonunda bir kişinin eline geçiyor bu plak. Tek kopyası Tarık Akan'ın koleksiyonunda bulunuyor. Daha sonra da Atatürk'ün sesinden "Çalın Davulları" adlı türkü izleyicilere dinletildi.

Tarık Akan, Selanik Türküsü söyleyen bir kişiye ait ses kaydının, Ulu Önder Atatürk'e ait olduğunu iddia etti. Ancak bu iddia 'Mustafa' isimli filmiyle Atatürk'ün hayatını anlatan Can Dündar tarafından yalanlandı.

CAN DÜNDAR ORTAYA ÇIKARDI
TRT'ye konuşan Dündar, 'Bunun neresini düzelteceğimi bilemiyorum. Bu ses bizim kameraman Mustafa Özcan'ın sesi. 1998 yılında 'Yükselen Bir Deniz' belgeselinde Atatürk'ün sevdiği bu şarkıyı arkadaşımız Mustafa Özcan seslendirdi. Kaldı ki bunu 1 milyon kişinin izlediği 'Mustafa' filminde de Atatürk'ün sevdiği türkü olarak kullandık. Bunun arşivlerde Atatürk'ün sesi olarak atfedileceği hiç aklımıza gelmedi. Bu konularda özellikle Atatürk'ün hayatıyla ilgili iddialarda artaştırma gerekir. Tarık Akan neden böyle bir iddia ortaya attı bilemiyorum. Güleyim mi ağlayım mı?' dedi.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum