1. HABERLER

  2. HABER

  3. Taraf: Tıpış Tıpış Yemin
Taraf: Tıpış Tıpış Yemin

Taraf: Tıpış Tıpış Yemin

SIT-COM’A dönen yemin krizi, CHP’nin yemin etmeme kararını dayandırdığı koşulların hiçbiri yerine gelmeden sona erdi.

12 Temmuz 2011 Salı 10:09A+A-

TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in girişimiyle bir araya gelen AKP ve CHP yöneticileri, yemin krizinin aşılması konusunda anlaşmaya vardı. İki parti yöneticileri arasında dün yapılan görüşmenin ardından ortak bir açıklama yayımlandı.

“Siyaset kurumu için sorunların gündeme getirileceği, tartışılacağı, değerlendirileceği ve çözüm bulunacağı yegane ortam TBMM’dir” denilen açıklamanın ardından CHP milletvekilleri, kürsüye çıkarak yemin etti. Böylece 12 Haziran seçimlerinin ardından başlayan yemin boykotu da sona ermiş oldu.

Altına imza koydular

Yemin krizine çözüm arayan AKP ve CHP yöneticilerinin, geçen cuma ve dün yapılan toplantılarından çıkan sonuç “basın açıklaması” başlığıyla duyuruldu.

Yazılı açıklamada, toplantılara katılan AKP Grup Başkanvekilleri Nurettin Canikli ve Ahmet Aydın ile AKP Genel Başkan Yardımcısı Haluk İpek, CHP adına Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek ve İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın’ın imzası yer aldı.

CHP’nin olmaması büyük eksiklik

Açıklamada, TBMM’nin, Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran, Kurtuluş Savaşı’nı yöneten ve olağanüstü koşullarda dahi toplanarak, bugün yaşanılanlarla kıyaslanamayacak, çok daha büyük sorunların üstesinden gelen bir Meclis olduğu vurgulandı. Halkın egemenliği ve milletin iradesinin, seçilmiş ve vekalet verilmiş milletvekilleri aracılığıyla TBMM’de hayata geçirileceği ifade edilen açıklamada, şöyle dendi:

“Bu çerçevede tüm siyasi partilerin ve milletvekillerinin, milletimizin kendilerine verdiği bu onurlu görevi yerine getirmeleri için TBMM’de olmaları gerektiğine inanıyoruz. 12 Haziran seçimleri sonrasında bazı milletvekillerinin yemin etmeyerek, yasama faaliyetlerine katılmamaları eksikliktir.

Çözüm yeri Meclis’tir

Son seçimlerle birlikte yüzde 95 seviyelerinde yüksek bir temsil oranını yansıtan TBMM, milletimizin yeni bir anayasa yapılması talebiyle birlikte birleştirilerek değerlendirildiğinde, tüm siyasi partiler için uygun bir uzlaşma zemini oluşturmaktadır. Ortaya çıkan bu tarihi fırsat, toplumsal sözleşme tanımına uygun bir anayasa yapılması hedefi için kullanılmalıdır. Siyaset kurumu için sorunların gündeme getirileceği, tartışılacağı, değerlendirileceği ve çözüm bulunacağı yegane ortam TBMM’dir. Siyasi partiler, sorunların çözümü için TBMM zemininde olmalıdır.

Özgürlüklere vurgu

Bu inançla, anayasa dahil, tüm mevzuatın hukukun üstünlüğü çerçevesinde ve kuvvetler ayrılığı ilkesi dikkate alınarak, özgürlükleri genişletici bir anlayışla yorumlanması ve uygulanması gerektiğine inanıyoruz. Sonuç olarak, Meclis’in açılışından bugüne kadar yasama faaliyetlerine katılmamış olan milletvekillerinin yemin ederek, Meclis çalışmalarına iştirak etmelerini ve katkı sağlamalarını arzu ediyoruz.”

TARAF

HABERE YORUM KAT