1. HABERLER

  2. HABER

  3. Taraf: Hani Savaşa Âşık Değildiniz?
Taraf: Hani Savaşa Âşık Değildiniz?

Taraf: Hani Savaşa Âşık Değildiniz?

Karayılan, Taraf’a mektubunda “Savaşa âşık değiliz” demişti ama, PKK’nın dünkü saldırıları öyle olmadığını gösterdi.

20 Ekim 2011 Perşembe 11:21A+A-

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün önceki hafta sürpriz bir şekilde gittiği Hakkâri, önceki gece en kanlı günlerinden birini yaşadı. Ağır silah, roketatar ve uzun namlulu tüfekleriyle yaklaşık 200 kişilik bir PKK’lı grubu saat 01.00’den itibaren Çukurca ve Yüksekova’da 8 ayrı noktaya birden saldırdı. Beş saat süren çatışmalarda 24 asker hayatını kaybederken, 18 asker de yaralandı. PKK, çatışmada beş militanın yaşamını yitirdiğini açıkladı.
 

Saldırılan birlikler

PKK’lı gruplar Çukurca İlçe Jandarma Komutanlığı, Çukurca Asayiş Bölük Komutanlığı, Çukurca Asayiş Tepe Üs Bölgesi, Çukurca Sivri Tepe Üs Bölgesi, TOKİ Polis Lojmanları, Gezitepe Jandarma Sınır Komutanlığı, Çukurca- Keklikkaya sınır noktası Bankardi sınır noktası ve Diyarbakır-Lice’deki 2’nci Motorize Piyade Tugayı’ndan bölgeye lojistik amaçlı giden birliğe yoğun ateş açtı. Askerlerin de karşılık vermesiyle çıkan çatışma saat 05.00’e kadar sürdü.
 

En çok kayıp destek birliğinde

Çukurca ilçe merkezi ve Irak’a sıfır noktadaki askerî birliklere yönelik bu eşzamanlı saldırı, daha çok İlçe Jandarma Komutanlığı, Polis Lojmanları, Sivritepe ve Asayiştepe kesimlerinde yoğunlaştı. İlçe merkezine 15 kilometre uzaklıktaki Kekliktepe’deki karakola ağır silahlarla saldıran kalabalık PKK’lı grubu ile çatışma aralıksız devam etti. Çatışmalarda, Diyarbakır’ın Lice İlçesi’ndeki 2’nci Motorize Piyade Tugayı’ndan bölgeye lojistik amaçlı giden birlikten 17 askerle, üs bölgeleri Sivritepe’de 5 ve Asayiştepe’de 2 asker yaşamını yitirdi. Saldırıda Çukurca İlçesi’nde sadece güvenlik birimlerine ait binalar değil, vatandaşlara ait birçok ev de hasara uğradı.
 

Çukurca’da OHAL görüntüleri

Gece başlayan ve sabahın ilk ışıklarına kadar süren çatışmaların ardından Çukurca ilçe merkezine giriş ve çıkışlar da kontrol altına alındı. Kaçan PKK’lı grupların uzaktan kumandalı bombalar yerleştirebileceği düşüncesiyle bölgede sinyal kesici jammerler devreye sokuldu. Bu nedenle ilçede bir süre cep telefonları çalışmadı.

Saldırıların duyulmasıyla birlikte Hakkâri ve Çukurca bölgesine takviye birlikler gönderildi. En çok kaybın olduğu Işıklı bölgesinde bulunan Kekliktepe ile yine sınırın sıfır noktasında bulunan Kazan Vadisi ve Sabır Dağı bölgeleri operasyonun merkezi haline geldi. Kobra tipi helikopterlerin havadan destek sağladığı operasyon özel birlikler tarafından yürütüldü.
 

PKK: Beş kaybımız var

PKK’nın askerî kanadı olan HPG, beş militanın öldüğünü duyurdu. Açıklamada, şöyle dendi: “TC Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Hakkâri’ye ziyaret ile startı verilen imha operasyonu gerillalarımız tarafından Devrimci Halk Savaşı ruhu ve büyük direnişle püskürtülmüştür. Gece 01.00’de başlayan direniş hareketi ekseninde Avaşin ve Zap suyu arasında bulunan Küçük Gare, Maruke, Eriş, Sere Seve, Bilican, Ertuş, Çukurca merkez etrafında başlayan çatışmalar, devam etmektedir. Başta Xakurke’de şehit düşen arkadaşlar olmak üzere hava saldırılarında yaşamını yitiren arkadaşlarımız ve Türkiye’de KCK tutuklamaları adı altında halkımıza yönelik başlatılan siyasi soykırım saldırılarının oluşturduğu ortamda gerçekleştirilen bu devrimci operasyonumuz TC ordu ve devletinin sınır ötesi operasyon girişimini engellemiştir. Yaşanan bu çatışma ve kayıpların sorumlusu Hakkâri’ye gelip halkla görüşmek yerine ordunun kamuflaj kıyafetlerini giyerek Kürt halkını katliamdan geçiren Tansu Çiller’in izinde ilerleyen Abdullah Gül’dür.”
 

Ağır silahlar katırlarla taşınmış

Taraf’ın edindiği bilgilere göre KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı geçen hafta Behdinan’da olağanüstü toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda “AKP’nin imha ve inkâr siyasetinde ısrar ettiği, Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin devam etmesinin savaşı dayattığı, Kürt halkının psikolojik, moral olarak çöküntüde olduğu ve AKP hükümetine ciddi bir direniş hamlesi cevabının verilmesi kaçınılmaz hale getirildiği” saptaması yapıldı. Bu saptamanın üzerine örgüt tam 3 gün boyunca katırlarla başta ağır silahlar olmak üzere çok sayıda silahı saldırı bölgelerine taşıdı.

Hikmet Durgun - Remzi Budancir - Muzaffer Duru / Taraf

HABERE YORUM KAT