1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. AFGANİSTAN

  4. Taliban’dan Seçimleri Boykot Çağrısı
Taliban’dan Seçimleri Boykot Çağrısı

Taliban’dan Seçimleri Boykot Çağrısı

Sıradışı adayların yarıştığı parlamento seçimlerine hazırlanan Afganistan’da işgale karşı mücadele eden Taliban, halka boykot çağrısı yaptı.

17 Eylül 2010 Cuma 15:57A+A-

Afganistan'da cumartesi günü yapılacak parlamento seçimleri için boykot çağrısında bulunan Taliban, işgal altında gerçekleşen seçimleri engelleme tehdidinde bulundu. Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahid, seçim bürolarına giden tüm yollarda saldırı düzenleneceğini belirterek, güvenlik güçlerinin ve seçimde görevli olanların hedef alınacağını söyledi.

İşgale karşı direnişin gayri meşru ilan ettiği Afganistan'daki seçimlerde sıradışı adaylar yarışacak. Afgan seçmenler, parlamentonun alt kanadının yenilenmesi için 2 bin 500'den fazla aday arasından 249'unu seçmek için sandık başına gidecek. Taliban savaşçılarının, seçimleri '150 bin yabancı askerin işgali altında olduğu için' yasadışı ilan etmesi ve uyarılarına karşın, eski milletvekillerinin büyük bölümü de yeniden aday oldu.

Eskiye göre çok sayıda kadın adayın yanı sıra, Afganistan'ı 2004 ve 2008'deki Olimpiyat oyunlarında temsil eden eski atlet Robina Celali, "Afgan Elvis" lakaplı şarkıcı Zabibullah Civanmert, "Melamet ve Selamet" adlı televizyon şovuyla rüşvet alan hükümet görevlilerini eleştiren komedyen Zamir Kabuli gibi isimler de vekil adayı oldu.

Öte yandan, ülkede sahte seçmen kağıtlarının satıldığı belirlendi. El Cezire, bir satıcının son üç ayda bu kartlardan 1.5 milyon adet sattığını söylediğini aktardı.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum