1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. AFGANİSTAN

  4. Taliban'dan Rabbani Açıklaması
Talibandan Rabbani Açıklaması

Taliban'dan Rabbani Açıklaması

Taliban, Rabbani suikastını üstlendiği haberlerini yalanladı ve konu hakkında incelemelerinin sürdüğünü bildirdi.

22 Eylül 2011 Perşembe 08:48A+A-

Taliban sözcülerinden Zebihullah Mücahid tarafından yapılan açıklamada Taliban’ın Rabbani suikastı hakkında inceleme başlattığını; olayı onaylamanın ya da reddetmenin şu an mümkün olmadığı belirtildi.

Taliban sözcüsü Taliban’ın olayı üstlendiği yönünde Reuters haber ajansının geçtiği haberin tamamen yalan olduğu, geçmişte de Taliban hakkında bu tür haberlerin yapılarak propaganda savaşı yürütüldüğü belirtildi.

“Geçmişte de hareketimiz hakkında yalan haber yapan Reuters’i birkaç defa uyarıp bu yalanlarını ilan ettik” denildi.

Taliban Sitesi Hacklandı

Olayın ardından Taliban'ın resmi sitesini alemarah.info'nun hacklandığı gözlendi. Taliban'ın 5 dilde yayın yapan resmi sitesi geçmişte de dünya kamuoyunun hareketten resmi açıklama beklediği bazı kritik süreçlerde hacklanmıştı.

Taliban, sitesinin CIA ajanları tarafından dezenformasyon amacıyla hacklandığını açıklamıştı. Geçtiğimiz ay CIA, Taliban sözcülerinin basınla irtibatta kullandıkları cep telefon numaralarını Afgan telekomundan alarak basına Molla Ömer'in öldüğü ve Taliban'ın bölündüğü yönünde açıklamalar göndermişlerdi.

Taliban’ın Açıklamasının Tam Metni

“Salı günü Kabil yönetiminin sözde Yüksek Barış Konseyi isimli konsülün lideri Burhaneddin Rabbani Kabil’de Vezir Han bölgesinde öldürüldü. Henüz konu hakkındaki incelememizi sonuçlandırmadığımız için konu hakkındaki duruşumuz herhangi bir yorumda bulunmamaktır. Medya kaynaklarında hareketimizin olayı üstlendiğine dair çıkan haberlerin tümü yalandır.

Konu hakkında henüz inceleme bitmeden yorum yapmayacağımızı tekrar ediyoruz. Reuters haber ajansından da hakkımızda olayı üstlendiğimize dair iddia ettikleri haber hakkında inceleme başlatmalarını ve konu hakkında tarafımıza makul bir açıklamada bulunmalarını talep ediyoruz.

Reuters gelecekte de bu tür asılsız haberler yayınlamaya son vermelidir.

Aynı haber ajansının geçmişte de hakkımızda bu tür aslı olmayan haberler yayınladığını kamuoyuna hatırlatırız.

Reuters’in geçmişte yaptığı bu yalan haberler Afganistan İslam Emirliğini konu hakkında açıklama yapmak ve ilgili haber ajansının yalan haberlerini ortaya koymak durumunda bırakmıştı.”

Afganistan İslam Emirliği Sözcüsü Zebihullah Mücahid

Kaynak: PressMedya 

HABERE YORUM KAT

7 Yorum