1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. AFGANİSTAN

  4. Taliban'dan Panetta'nın Açıklamalarına Cevap
Talibandan Panettanın Açıklamalarına Cevap

Taliban'dan Panetta'nın Açıklamalarına Cevap

ABD savunma bakanının "Taliban yeniliyor" sözüne Taliban'dan cevap geldi: "Yenilginin eşiğinde olan ABD'dir."

16 Aralık 2011 Cuma 15:02A+A-

Taliban, Afganistan'a gizlice gelerek askerlerine moral konuşması yapan ABD Savunma Bakanı Leon Panetta'nın açıklamalarına cevap verdi. Panetta, askerlerine yaptığı "moral konuşmasında" Taliban'ın zayıflatıldığını öne sürmüştü.

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, bu açıklamaların ABD ordusunun en üst düzey yetkilisi tarafından, korku içindeki Amerikan askerlerinin moralini yükseltmek umuduyla yapıldığını söyledi. Mücahid, bu moral konuşmasına rağmen, tüm dünya ve Afganların gözlemlediği olaylara bakılırsa, Amerikan politikacıları, generalleri, onların vekilleri ve askerlerinin "eğri bir yolda zikzak çizdiklerini" belirtti.

Taliban açıklamasında, tüm baskılarına rağmen ABD'nin herhangi bir ilerleme sağlayamadığı, savaşı kazanmak yerine yenilginin eşiğinde oldukları vurgulandı. Aksine Taliban saflarının, yeni savaşçılarla sürekli kalabalıklaştığı ve yeni tekniklerin kullanılmasıyla, bu soğuk havada ve ülkenin her köşesinde, yüksek bir moralle işgalci güçlere karşı, şiddeti hiç azalmayan operasyonlara devam edildiği ifade edildi.

"Bu, mücahidlerin gelişen gücüne ve askeri ilerlemesine bir kanıttır" denen açıklamada, kötü sonuçlarla karşılaşmamak için "işgalcilerin güvenli üslerinden çok nadir olarak çıktığı" belirtildi.

Zabihullah Mücahid, şu üç olayı örnek verdi.  

"1. Bir Amerikan kongre üyesi Kabil'e geldi ve 400 yataklı Charsad Bistar hastanesini ziyaret etmek istedi ancak yolda Amerikan generallerinin güvenlik tehditleri ile ilgili uyarıları üzerine hastane ziyaretini iptal etti.

2. Panetta'nın bu son ziyareti, güvenlik korkuları nedeniyle gizli tutuldu. Panetta'nın Afganistan'a geleceği önceden duyurulmadı.

3. Bir kaç gün önce, Karzai Loya Jirga toplantısına, devlet sarayından helikopterle gitti. Taliban savaşçılarından korkusu nedeniyle yola çıkamadı, helikopter kullandı. "

Zabihullah, bu örneklerin, Amerika ve ortaklarının aralıksız devam eden korkuları ve hissettikleri tehlikenin boyutunu gözler önüne serdiğini söyledi.

Açıklamanın devamında şöyle denildi: 

"Bilmeliler ki, savaşın inisiyatifi şimdi ve gelecekte Mücahidlerin elinde olacaktır. Bu yıl Bedir operasyonları kapsamında, işgalcilerin ve ülke içindeki işbirlikçilerinin uğradıkları kayıpların boyutu, geçmiş yıllarla kıyaslanamayacak kadar yüksektir. Saldırılardaki artışa, Birleşmiş Milletler'in bir raporunda da işaret edildi. Rapora göre saldırılar 2010 yılına oranla yüzde 24 artış gösterdi.

Böyle bir durumda şunu güvenle söyleyebiliriz: ABD savunma bakanı gerçekleri çarpıtmaya ve olaylardan habersiz olan halkını kandırmaya devam etmek istiyor. Geçmiş 10 yılda olduğu gibi, seyahatinin son dakikalarını boş vaadlerle geçiriyor.

Halkımızın tanık olduğu gerçekler, Amerikan savunma bakanının kısa gözlem sürecinden sonra ifade ettiği açıklamalarla taban tabana zıttır.

Böyle boş sözler, insanlarımızın iradesini ve kararlılığını asla sarsamaz ancak onların dikkatlerini, kendi ülkeleri içindeki ulusal ve dini yükümlülüklerine daha çok yoğunlaştırmalarına sebep olabilir, öyle ki devam eden mücadelelerini daha da artırmalılar ve düşmana bir gece bile nefes aldırmamalılar. Amerika yetkilileri için gerçekleri itiraf etmek ve Afganların ülkesini Afganlara bırakmak daha iyi olacaktır."

Kaynak: PressMedya

 

HABERE YORUM KAT

2 Yorum