1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. AFGANİSTAN

  4. Taliban Savaşçısı Albay Kılığında Bakanlığa Sızdı
Taliban Savaşçısı Albay Kılığında Bakanlığa Sızdı

Taliban Savaşçısı Albay Kılığında Bakanlığa Sızdı

Afganistan Savunma Bakanlığı binasına girmeyi başaran bir Taliban Savaşçısı, iki askeri öldürüp, yedi kişiyi yaraladıktan sonra üzerindeki patlayıcıları ateşleyemeden öldürüldü.

18 Nisan 2011 Pazartesi 16:39A+A-

Savunma Bakanlığı sözcüsü Zahir Azimi, albay üniforması giyen eylemcinin, Savunma Bakanı Abdülrahim Vardak ve Genelkurmay Başkanı'nın makam odalarının bulunduğu ikinci katta, askerlere ve bakanlık personeline ateş açtığını söyledi. Ancak korumalar daha sonra eylemciyi vurdu.

Saldırının sorumluluğunu Taliban üstlendi. Taliban'a göre hedef "kukla" Savunma Bakanı'ydı. Saldırı sırasında Bakan'ın binada olmadığı açıklandı.

BBC Kabil muhabiri Bilal Sarvari, bunun son beş gün içindeki dördüncü büyük saldırı olduğunu ancak ilk kez eylemcilerin üst düzey bir yetkiliye bu kadar yaklaşabildiğini söylüyor.

Cumartesi günü Celalabad'da askeri üniforma giyen bir Taliban savaşçısının bir kışlada düzenlediği feda eyleminde 5 NATO askeri ve 4 Afgan askeriyle bir tercüman ölmüştü.

Cuma günü de polis memuru kılığındaki bir eylemci Kandahar polis merkezinde üzerindeki patlayıcıları ateşleyerek bölgenin polis müdürü Han Muhammed Mücahid'i öldürmüştü.

'Fransız Bakan da hedefteydi'

Üst düzey bir Afgan yetkiliye göre Savunma Bakanlığı'ndaki saldırıyı düzenleyen kişi askeri üniforma giydiği ve asker kimliği taşıdığı için binaya rahat girebildi.

Ancak ikinci kata çıktığında korumaların müdahalesiyle karşılaştı ve çatışma başladı. Saldırgan vurulmadan önce iki askeri öldürdü ve aralarında üst düzey bakanlık yetkililerin de bulunduğu yedi kişiyi yaraladı.

Bu arada, Associated Press ajansı Taliban kaynaklarına atıf yaparak saldırının hedefinde Afganistan'ı ziyaret eden Fransa Savunma Bakanı Gerard Longuet'in de olduğunu duyurdu. Ajansa göre Taliban, saldırı sırasında Longuet'in içeride Afgan yetkililerle görüşme yaptığını düşünüyordu. Ancak Afganistan'daki Fransız birliklerinin sözcüsü, Bakan'ın saldırı sırasında Savunma Bakanlığı binasında olmadığını açıkladı.

Sözcüye göre, Afganistan'a Pazar günü gelen ve ülkenin doğusundaki Fransız askerlerini ziyaret eden Gerard Longuet, bugün Kabil'e Savunma Bakanlığı'na gidecekti ama programında değişiklik yaptı. Fransa'nın Afganistan'daki NATO gücünde 3,850 askeri bulunuyor.

HABERE YORUM KAT