1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. AFGANİSTAN

  4. Taliban Kabil'in Merkezini Vurdu (FOTO)
Taliban Kabilin Merkezini Vurdu (FOTO)

Taliban Kabil'in Merkezini Vurdu (FOTO)

ABD elçiliği, NATO karargahı ve İstihbarat binasının hedef alındığı Taliban saldırıları 20 saat sürdü. Çok sayıda ölü ve yaralı var.

14 Eylül 2011 Çarşamba 09:45A+A-

Taliban Kabil'in kalbine saldırdı. Afganistan'ın başkenti Kabil'de en güvenli bölgelerden birinde diplomatik binaların hedef alındığı saldırı yaklaşık 20 saat sürdü. Taliban, ABD elçiliği, NATO karargahı ve İstihbarat binasına saldırdı. 

Kabil'in tarihindeki en uzun çatışmaydı. Kayıplar hakkında henüz kesin bir açıklama yapılmadı. Ancak Afgan yetkililer, çatışma süresince dördü polis, yedi kişiyle altı Taliban mensubunun öldüğünü söyledi. Ölenler arasında NATO askeri ve ABD elçiliği personeli bulunmadığı belirtiliyor.

Bu saldırı, Afgan polisinin bir türlü güvenliği sağlayamadığı ülkeden artık ABD güçlerinin de çekilmesi zamanının geldiği yorumlarını kuvvetlendirdi.

6 Taliban savaşçısı girdikleri inşaat halindeki bir binadan, hedeflerindeki binalara saldırdı. Ağır silahlar, el bombaları, suikast kemerleri kullandılar. Afgan güvenlik güçleri ile Taliban üyeleri arasındaki çatışma da binanın katları arasında saatlerce sürdü.

Çok katlı binanın üst katlarında üslenen Taliban üyelerine alt katlardan müdahale etmeye çalışan Afgan birimleri 20 saat boyunca Taliban ile çatıştı. Helikopterler desteğindeki Afgan kuvvetlerinin girdiği çatışma gece boyu devam etti.

Geç saatlerde Afgan ve NATO komutasındaki Afganistan Güvenlik Destek Gücü ISAF askerleri, başkentin merkezinde son derece sıkı korunan, diplomatik temsilciliklerin bulunduğu bölgeye hakim noktadaki binaya iyice yaklaştı.

Taliban savaşçılarının inşaat halindeki yüksek binaya burkalı kadınlar kılığında girdiği belirtiliyor. Kadın güvenlik birimleri olmadığı için, kadın kılığındaki Taliban üyelerinin üstlerinin aranamadığı söyleniyor. 

Bu kadar silah ve cephanenin binaya nasıl sokulduğu sorusuna ise güvenlik birimleri cevap veremiyor.  

Afgan güvenlik birimlerinin verdiği bilgilere göre Türkiye saatiyle 07.00 itibariyle hala 2 Taliban savaşçısı hayattaydı. Ancak saat 07.30 olduğunda çatışmanın bittiği, Taliban savaşçılarının öldüğü haberi geldi.

Çatışma, binadaki son Taliban da ölene kadar, Kabil’in merkezinde en güvenli olduğu sanılan bölgede 20 saat devam etti.

Kabil’de dün Taliban 3 ayrı noktada daha canlı bomba eylemleri düzenledi. Taliban, gün boyu süren tüm bu eylemlerde yabancı askerler ve Afgan güçlerinden birkaç düzinesinin öldüğünü duyurdu. Ayrıca tüm gün boyu devam eden eylemlerde 9 Taliban üyesi şehit düşerken, 7’si yaralandı.

Gözlemciler, ilk kez Taliban'ın merkezi bir yerde aynı anda dört farklı noktada eylem düzenleyebildiklerine dikkat çekiyor. Başkentte dört ayrı noktada başlatılan saldırı şimdiye dek düzenlenen en planlı ve karmaşık eylem olarak niteleniyor.

Kabil'deki BBC muhabiri Quentin Sommerville de eylemcilerin uzun bir mücadele niyetiyle yola çıktığını; binaya üç gün boyunca silah ve mühimmat yığdıklarının öğrenildiğini söylüyor.

afganistan-kabil-saldiri-13eylul2011-01.jpg
 
afganistan-kabil-saldiri-13eylul2011-02.jpg
 
afganistan-kabil-saldiri-13eylul2011-03.jpg
 
afganistan-kabil-saldiri-13eylul2011-04.jpg
 
afganistan-kabil-saldiri-13eylul2011-05.jpg
 
afganistan-kabil-saldiri-13eylul2011-06.jpg
 
afganistan-kabil-saldiri-13eylul2011-07.jpg
 
afganistan-kabil-saldiri-13eylul2011-08.jpg
 
afganistan-kabil-saldiri-13eylul2011-09.jpg
 

HABERE YORUM KAT

2 Yorum