1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. AFGANİSTAN

  4. 'Taliban, IŞİD'in Afganistan liderinin öldürüldüğünü doğruladı'
'Taliban, IŞİD'in Afganistan liderinin öldürüldüğünü doğruladı'

'Taliban, IŞİD'in Afganistan liderinin öldürüldüğünü doğruladı'

Taliban'ın IŞİD'in Afganistan lideri Ebu Ömer Horasani'yi Ağustos ayında ele geçirdikleri bir hapishanede bulduğu ve idam ettiğinin doğrulandığı bildirildi.

27 Eylül 2021 Pazartesi 00:03A+A-

Taliban, IŞİD'in Afganistan lideri Ebu Ömer Horasani'nin Taliban tarafından öldürüldüğünü doğruladı. 

Horasani, Nisan 2017'de IŞİD'in Afganistan lideri Abdulhasib Logari'nin öldürülmesinin ardından IŞİD'in Afganistan lideri olmuştu.

Afganistan'ın Nangarhar vilayetinden IŞİD yapılanmasını yöneten Ebu Ömer Horasani, Mayıs 2020'de Kabil-Nangarhar arası bir bölgede ABD ve eski Kabil yönetimi güçlerince yakalanıp hapsedilmişti.

Taliban'ın Afganistan'daki il merkezlerini ve hapishaneleri ele geçirdiği dönem olan 17 Ağustos'ta bir hapishanede ele geçirdiği Ebu Ömer Horasani'yi idam edildiği iddia edilmişti.

'Taliban doğruladı'

Wall Street Journal'ın ve Mayadin TV'nin bu iddiaları yeniden gündeme taşıması üzerine Taliban iddiaları doğrulayarak IŞİD lideri Ebu Ömer Horasani'yi idam ettiklerini doğruladı.

Afganistan'da IŞİD'in ortaya çıktığı 2015 yılından bu yana Taliban ile örgüt arasında çatışmalı süreç başlamıştı.

ABD'nin ve eski Kabil yönetiminin Taliban'a karşı IŞİD'e destek olduğu çeşitli taraflarca sıklıkla iddia edilmişti. Birkaç yıl içerisinde Taliban'a karşı giriştiği savaşı kaybeden IŞİD oldukça gerilemiş ve 2019 itibariyle ülkede alan hakimiyetini tamamen yitirip oldukça zayıflayarak yer altına geçmişti.

Taliban'ın Afganistan'da iktidara gelmesinin ardından IŞİD, Taliban'ı İslam dışı gördüklerine ve Taliban'a karşı savaşlarını sürdüreceklerine dair açıklamalarını yinelemişlerdi.

Kaynak: Mepa News

HABERE YORUM KAT