1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. AFGANİSTAN

  4. Taliban Direnişi İngilizleri Geriletiyor
Taliban Direnişi İngilizleri Geriletiyor

Taliban Direnişi İngilizleri Geriletiyor

İngiltere Savunma Bakanı Liam Fox, "Afganistan'da uzun süreli istikrar için askeri müdahalenin yeterli olmadığını, Taliban ile görüşülebileceğini" söyledi.

29 Haziran 2010 Salı 11:53A+A-

ABD'nin Afganistan'daki en yüksek rütbeli komutanı Orgenearal Stanley McChrystal'dan sonra İngiltere'nin Kara Kuvvetleri Komutanı 'Sir' lakaplı Orgeneral David Richards da Taliban'a karşı verilen mücadeleyi eleştirdi. Daha önce de Londra'nın Afganistan politikası hakkında sert açıklamalarda bulunan Orgeneral Richards, BBC radyosuna verdiği bir mülakatta, Afganistan'da "zaferin garanti" olmadığını belirtti.

Obama'yı eleştirdiği için görevinden alınan Amerikalı Orgeneral McChrystal'in akıbetine uğramak istemeyen Richards, sarfettiği sözlerin "özel görüşleri" olduğunu söyledi. Richards, şöyle devam etti: "Çıkış stratejisinin bir parçası olarak Taliban'la bir an önce müzakerelere başlanmasını tavsiye ediyorum. İsyancılarla mücadelede her zaman bir müzakere aşaması vardır." Richards'ın sözleri için İngiliz The Guardian gazetesi, "İngiliz hükümeti, Taliban'la masaya oturma seçeneğine, yenilgiyi kabullenmek gibi algılanacağından uzak duruyor" diye yazdı.

"Taliban'la Masaya Oturulmalı!"

İngiltere'de geçen ay başında göreve gelen koalisyon hükümetinin Muhafazakar Parti üyesi Fox, düzenlediği basın toplantısında, "Afgan hükümetinin yetkisini kabul etmek isteyen Taliban üyeleriyle müzakereler yapmanın, yabancı askerler bu ülkeden çekildikten sonra şiddete geri dönüşü önleyeceğini" belirtti.

Fox, İngiltere Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral David Richards ile bu konuyu görüştüğünü ifade ederek, "Bu tarzdaki bir direnişte, uzlaşılabilir ile uzlaşılamaz olanı ayırt etmek durumundasınız. Bu konuyu bu sabah Orgeneral Richards ile konuştuk ve ulusal güvenlik açısından işin askeri kısmı çok önemli, ama bu ülkeden çıkışı sağlayacak uzun süreli ve arkamızda güvenlik boşluğu bırakmayacak siyasi bir diyalog da gerekli" diye konuştu.

İngiltere Savunma Bakanı Fox, bugün Washington'a giderek, burada Amerikalı muhatabı Robert Gates ile görüşecek.

Bu arada, Guardian gazetesi, bugünkü sayısında, İngiltere Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral David Richards'ın BBC radyosuna yaptığı açıklamada, Afganistan'da zaferin garanti olmadığını belirterek, çıkış stratejisinin bir parçası olarak Taliban ile bir an önce müzakerelere başlanması tavsiyesinde bulunduğunu aktarmıştı. Ancak gazete İngiliz hükümet yetkililerinin, Taliban ile masaya oturma seçeneğine, yenilginin kabullenmesi gibi algılanacağı endişesiyle şüpheyle baktığını bildirmişti.

İngiltere'nin, Afganistan'da yaklaşık 10 bin askeri bulunuyor ve 2001 yılından bu yana ülkede 308 İngiliz askeri hayatını kaybetti. İngiltere Başbakanı David Cameron en son, Afganistan'daki İngiliz askerlerinin gelecek 5 yıl içinde bu ülkeden çekilmesini istediğini söylemişti. İngiltere, Afgan asker ve polislerin eğitilmesinin ve bu ülkedeki güvenlik sıkıntısının sona ermesinin ardından 2015 yılına kadar askerlerini kademeli olarak çekmeyi planlıyor.

HABERE YORUM KAT