1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. AFGANİSTAN

  4. Taliban, ABD İle Müzakere Yapmadı!
Taliban, ABD İle Müzakere Yapmadı!

Taliban, ABD İle Müzakere Yapmadı!

ABD’nin Afganistan özel temsilcisi Richard Holbrooke yaptığı açıklamada hiçbir Taliban liderinin müzakerelere katılmadığını belirtti.

01 Kasım 2010 Pazartesi 10:54A+A-

Richard Holbrooke, Taliban liderleriyle yapmak için uzun uğraş verdiklerini, ancak temsil kabiliyeti olmayan birkaç aşiret liderinden başka hiçbir Taliban liderinin görüşmelere katılmadığını açıkladı

Temsilci basına verdiği demeçte maalesef Taliban liderlerinin sanılanın aksine görüşmelere katılmadığı aralarında görüşmeler olmadığını açıkladı.

Obama yönetiminin üst düzey bir yetkilisi de NATO ve Amerikan operasyonlarının olağanüstü sıkılaştırılmasınarağmen Taliban liderleri barış görüşmelerine yanaşmadı dedi.

Hobrooke: Taliban'la Diyalog Görüşmeleri Yok

Holbrooke sadece Taliban ile birlikte savaşanve ideolojik anlamda yetişmemiş olan bazı gençlerin telefonla iletişim kurup savaştan bıktıklarını ve barış görüşmesi yapmak istediklerini açıkladı.

Temsilci bu kişilerin Talibanı maalesef temsil etmediklerini genelde bireysel komutanlar ya da aşiret reisleri olduğunu belirtti.

Kabil dönüşünde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Afganistan temsilcisi hiçbir Taliban liderinin görüşmelere katıldığınıjn görülmediğini barış görüşmeleri iddialarının sadece kağıtta olduğunu belirtti.

ABD'li General David Petraus daha önce yaptığı açıklamada NATO'nun bazı Taliban liderleriye görüşmeler yapmaları için Kabil'e güvenli giriş izni verdiğini açıklamıştı.

Richard Holbrooke'un bu açıklaması aynı zamanda bölgedeki en üst süzey ABD generalini ve Karzai'ye bir yalanlama anlamına geliyor.

Petraus görüşmeleri başlangıç seviyesi olarak adlandırmış daha sonrabu açıklamasını da değiştirerek başlangıç öncesi görüşmeler olarak nitelemişti.

Editörün notu:

ABD ve Afgan hükumetinin bütün iddialarına rağmen Taliban müzakerelere katıldığını reddetmiş ve resmi sitesi olan http://www.shahamat.info/english ve Alemarah.info sitesinden  yaptığı açıklamalarda bunun ABD ve Karzainin yenilgisi olduğu kendilerinin bir zafer kazanmaktayken ABD ile müzakere yapmanın çok anlamsız olduğunu açıklamıştı. Taliban, ABD eğer Taliban liderlerinin müzakerelere katıldığını iddia ediyorsa onların isimlerini açıklamalıdır demişti.

Kaynak: Press Medya

HABERE YORUM KAT