1. HABERLER

  2. HABER

  3. Taksim'de 122 BDP'li Gözaltına Alındı
Taksimde 122 BDPli Gözaltına Alındı

Taksim'de 122 BDP'li Gözaltına Alındı

Öcalan’a uygulanan tecridi protesto etmek amacıyla Taksim’de basın açıklaması yapmak isteyen grup polisle çatıştı.

18 Eylül 2011 Pazar 18:52A+A-

BDP'nin bugün Taksim Meydanı'nda yaptığı eylemde çıkan arbede ve çatışma sonrasında 122 kişi gözaltına alındı

120 kişinin gözaltına alındığı gösterilerde, bir grup kadınla oturma eylemi yapan ve polisin biber gazı sıktığı milletvekili Sebahat Tuncel, uzun süre yerinden kalkamadı.

Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridi protesto etmek amacıyla basın açıklaması yapmak isteyen BDP İstanbul İl Örgütü üyeleri, Taksim Tramvay Durağı yanında saat 14.00 sıralarında toplanmaya başladı. İstanbul Emniyeti, olası bir yürüyüş ve provokasyona karşı Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğüne bağlı ekiplerle Taksim Meydan ve çevresinde barikatlar kurarak yoğun güvenlik önlemleri aldı.

Aralarında İstanbul BDP Milletvekilleri Sebahat Tuncel ve Sırrı Süreyya Önder'in de bulunduğu gruba polis yürümek için izin vermedi. Meydanın ayrı ayrı yerlerinde gösteri yapmak isteyen gruplara polis müdahale etti. Göstericilerle polis arasında kısa süreli arbedeler yaşandı. Kadınlarla oturma eylemi yapan milletvekili Sebahat Tuncel'in de aralarında yer aldığı gruba, polis biber gazı sıktı. Gazdan etkilenen Tuncel, uzun süre kalkamadı.

Dağılan grup, Tarlabaşı’ndaki BDP İstanbul İl Başkanlığı önünde toplandı. Polis, buradaki gruba TOMA aracı ve biber gazlarıyla müdahale etti. Ara sokaklara kaçan göstericilerle polis arasında kovalamaca yaşandı.

Daha sonra basın mensuplarına açıklama yapan Güvenlik Sorumlu İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Mehmet Altınok, olaylarda ikazlara rağmen dağılmayan 122 kişinin gözaltına alındığını, 15 molotof 100 havai fişek 6 da havai fişek rampası ele geçirdiklerini söyledi. Altınok, "İzinsiz gösterilere müsaade etmeyeceğiz" dedi.

HABERE YORUM KAT

2 Yorum