1. HABERLER

  2. HABER

  3. Taksim Bombacısının Kimliği Belirlendi
Taksim Bombacısının Kimliği Belirlendi

Taksim Bombacısının Kimliği Belirlendi

Pazar sabahı Taksim'deki Çevik Kuvvet birliğine bombalı saldırı düzenleyerek 32 kişinin yaralanmasına yol açan canlı bombanın resmi yayınlanmıştı.

02 Kasım 2010 Salı 17:30A+A-

Taksim'deki saldırıyı düzenleyen canlı bombanın, DHKP-C örgütüne mensup olduğu iddia edildi. Ancak DHKP-C'den eylemin üstlenildiğine dair bir bilgi gelmedi. Son olarak saldırıyı düzenleyenin KCK'ya bağlı olarak İran sınırında faaliyet gösteren Demokratik Kuruluş Birliği'nin (DKB) üyesi olduğu iddia edildi. Bombacı ile Devrimci Karargah örgütü arasında bağlantı olduğu da iddia edildi ancak örgüt eylemi üstlenmedi.

Öte yandan, bombacının fotoğrafının basına dağıtılmasının ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne çok sayıda ihbar telefonu geldiği belirtiliyor. 

Kimlik Tespiti Yapıldı

Saldırıyı gerçekleştiren kişinin Van Gürpınar nüfusuna kayıtlı 24 yaşındaki Vedat Acar olduğu açıklandı. 3 ay önce Habur'dan Türkiye'ye girdiği ifade edilen Acar'ın fotoğraflarının da olaydan bir gün basın mensuplarına dağıtıldığı bildiriliyor.

Öte yandan 31 Ekim'de Taksim'de 15'i polis 32 kişinin yaralandığı bombalı saldırıyla ilgili yeni görüntülere ulaşıldı:

Saldırıyı gerçekleştiren canlı bomba halkın arasında, Taksim Meydanı'nda yürüyor.

Ardından polis araçlarının beklediği, meydandaki güvenlik alanına yöneliyor.

Çevik kuvvet otobüsüne girmek isteyen canlı bomba, polislerin kendisini fark etmesi üzerine üzerindeki bombayı patlatıyor.

Görüntülerde patlama sonrası çevredekilerin İstiklal Caddesi ve diğer yönlere kaçtığı da yer alıyor.

HABERE YORUM KAT