1. HABERLER

  2. HABER

  3. Tahsin Şahinkaya da Pişman Değilmiş!
Tahsin Şahinkaya da Pişman Değilmiş!

Tahsin Şahinkaya da Pişman Değilmiş!

Savcı Fikret Seçen, 12 Eylül soruşturmasıyla ilgili dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Tahsin Şahinkaya'nın ifadesini almak üzere GATA'ya gitti.

08 Haziran 2011 Çarşamba 15:18A+A-

Sıra Tahsin Şahinkaya'da; Savcı GATA'da

Özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Fikret Seçen, ''12 Eylül darbesi'' ile ilgili soruşturma kapsamında emekli orgeneral Tahsin Şahinkaya'nın ifadesini almak üzere GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesine geldi.

Başsavcıvekili Seçen, Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Hüseyin Görüşen tarafından yürütülen ''12 Eylül darbesi'' ile ilgili soruşturma kapsamında yazılan talimat uyarınca, dönemin hava kuvvetleri komutanı emekli orgeneral Tahsin Şahinkaya'nın (86) ifadesini tedavi gördüğü GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesinde alacak.

12 Eylül döneminin Hava Kuvvetleri Komutanı olan Tahsin Şahinkaya, bir süredir GATA'da zatürre ve perkinson tedavisi görüyordu.

İFADESİ ALINDI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen ''12 Eylül darbesi'' ile ilgili soruşturma kapsamında esk iHava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya'nın ifadesine başvuran Özel Yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Fikret Seçen, GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesinden ayrıldı.

PİŞMAN DEĞİLMİŞ

Tahsin Şahinkaya'nın avukatı ifade işlemi sonrasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Şahinkaya'nın savcıya, "12 Eylül'den pişman değilim" dediğini aktardı. Kenan Evren de ilk sorgusunda pişman olmadığını ifade etmişti.

GATA'daki yatağında sorgulanan Şahinkaya da Evren gibi "pişman olmadığını, 35. maddeye dayanarak yetkilerini kullandığını" söyledi. 11 Eylül'de ABD'den Türkiye'ye döndüğü ve ABD'den darbeyle ilgili icazet aldığı yönündeki iddialara ilişkin de soru sorulan Şahinkaya, ABD'nin darbeden habersiz olduğunu, hatta dönemin ABD Genelkurmay Başkanı'nın kendisine söylemediği için sitem ettiğini söyledi.

ABD'den icazet aldı mı? 

Şahinkaya'ya 11 Eylül'de ABD'den Türkiye'ye döndüğü ve ABD'den darbeyle ilgili icazet aldığı yönündeki iddialara ilişkin soru yöneltilip yöneltilmediğinin sorulması üzerine Tahsin Şahinkaya'nın avukatı Ömer Nihat Özgün, ''Evet bu soru soruldu ama müvekkilim o dönem NATO tarafından ABD'ye düzenlenen bir geziye katıldığını ve 11 Eylül'de Türkiye'ye döndüğünü, icazet almasının söz konusu olmadığını, hatta 11 Eylül sabahı ABD Genelkurmay Başkanı ile kahvaltı yaptıklarını, 12 Eylül'de müdahale olduktan sonra ABD Genelkurmay Başkanı'nın 'Birlikte kahvaltı yaptık, müdahaleyle ilgili bir şey söylemedin' dediğini anlattı'' diye konuştu.

Avukat Özgün, Şahinkaya'ya işkence ve mal varlığıyla ilgili sorular sorulmadığını kaydetti.

HABERE YORUM KAT