1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. Tahran'da Sünnilerin Cami Açmaları Yasak
Tahran'da Sünnilerin Cami Açmaları Yasak

Tahran'da Sünnilerin Cami Açmaları Yasak

İranlı bağımsız vekil Ali Mutahhari, ülkesinin ümmetin vahdeti konusunda çok konuştuğunu fakat iş yapmadığını söyledi ve bun en açık örneğinin Tahran'da Sünnilerin cami kuramaması olduğunu belirtti.

23 Şubat 2015 Pazartesi 20:59A+A-

İran Meclisi Tahran Bağımsız Milletvekili Ali Mutahhari, ülkenin başkenti Tahran'da Sünnilerin cami açmalarına izin verilmemesini eleştirdi.

İranlı Öğrenci Muhabirler Haber Ajansı İSCA'nın haberine göre, Meclis oturumunda söz alan Mutahhari, Peygamberin doğum günü münasebetiyle Tahran'da 28'incisi düzenlenen Vahdet Konferansı çerçevesinde yaptığı konuşmada Müslümanların birliği konusunda öz eleştiride bulundu.

1979'da gerçekleşen İran devriminin teorisyenleri arasında anılan önde gelen İslam alimlerinden Ayetullah Murtaza Mutahhari'nin oğlu olan  Ali Mutahhari, "Maalesef, Müslümanlar arasındaki vahdet konusunda yol alamadık. Hatta, geriye gittik, düşmanlıklar fazlalaştı. Bunun sebebi, bu konuda çok konuşup az iş yapmamızdır. Vahdetten yani birlikten bahsedeceğiz fakat Tahran'da Sünnilere cami ve mescid açma izni vermeyeceğiz. Bu yolla kalplerin birbirine yaklaşmayacağı aşikardır." dedi.

Cuma günü, İran emniyet güçleri, ülkenin önde gelen Sünni alimlerden Mevlevi Abdulhamid İsmailzehi'nin cuma namazı Tahran'da Sünnilerin Cuma namazı kıldıkları bir camide hutbe vermesini engellemişti.

Sünnilere ait cami ve mescitler daha çok mezhep mensuplarının yaşadığı sınır bölgelerindeki kentlerde bulunuyor. Tahran'da 20'ye yakın yerde Sünnilerin namaz kıldığı mekanlar bulunmasına rağmen buralar devlet tarafından resmen tanınmıyor. Tahran yönetiminin, başkentte Sünnilere resmen cami açma izni vermemesi tartışmalara yol açıyor.

Islahhaber

HABERE YORUM KAT

3 Yorum