1. HABERLER

  2. HABER

  3. “Tahliyeler ‘Af’ Anlamına Gelmiyor”
“Tahliyeler ‘Af’ Anlamına Gelmiyor”

“Tahliyeler ‘Af’ Anlamına Gelmiyor”

Burhan Kuzu, tutuklulukları 10 yılı geçenlerin tahliye edilmesiyle ilgili istisna koyulması talebinin söz konusu olamayacağını belirtti.

05 Ocak 2011 Çarşamba 14:09A+A-

Hizbullah davasından 10 yılı aşkındır cezaevlerinde bulunan ve henüz hüküm giymeyenlerin serbest bırakılması medyada yoğun bir şekilde tartışılıyor. Edip Gümüş ve Cemal Tutar'ın aralarında olduğu 10 Hizbullah tutuklusunun ardından dün akşam da Bolu F Tipi Cezaevi'nden Hacı İnan ve İlyas Kurtulman da tahliye edildi. Cezaevine gelen polis ekibi, İnan ve Kutulman'ı teslim alarak Bolu Askerlik Şubesi'ne götürdü.

Önceki gün Edip Gümüş, Mehmet Varol, Mustafa İpek, Sinan Yakut ve Şehmus Kınay serbest bırakılırken, askerlik sorunu olduğu belirlenen Cemal Tutar, Fuat Balca, Mahmut Demir, Kemal Gülşen ile Abdülkerim Kaya ise Askerlik Şubesine teslim edildi. Adana F Tipi cezaevinden de İbrahim Akyüz tahliye edildi. Dün akşam ise İnan ve Kurtulman ile birlikte 8 Hizbullah davası tutuklusu tahliye edildi. M. Emin Ekici, Sabahattin Alkan, İbrahim Evliyaoğlu, Abdussettar Yıldızbakan, Burhan Ekineker ve M. Bayram Eren gece geç saatlerde bırakıldılar.

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, Ceza Muhakemeleri Kanunu (CMK) uyarınca gerçekleşen tahliyelerin ''af" olmadığının kamuoyuna çok iyi anlatmak gerektiğini belirterek, ''Realite olarak davaların uzunluğu bu durumu ortaya çıkarmıştır. Yargıtay'ın içtihadı ile beraber de bir tahliye süreci başladı. Yasaya 'şunlar şunlar, şundan tutuklu olanlar içeride kalır, diğerleri serbesttir' diye istisna koyamazsınız; Hizbullah da çıkar, başka biri de çıkar. Eğer kanun buysa bir şekilde çıkar. Dolayısıyla belli birtakım suçluları öne çıkararak konuyu rayından çıkartmamak lazım. Kaldı ki AİHM, 2 yıl ve daha üstü tutukluluk sürelerini uzun kabul ediyor. Gerçi kendisinin elinde 4 yıl süren davalar var ama ülkeyi mahkum ederken 2 seneyi geçmişse tutukluluk süreleri cezalandırma yoluna gidiyor. Bunlar dışarıdan yargılanacak. Önemli bir bölümü hakkında yurt dışına çıkış yasağı vardır. Belli sürelerde gelip imza atma durumları vardır. O açıdan ortada çok çok, aman aman büyütecek bir mesele yok. Konuyu rayında tartışmak lazım. Basında veriliş biçimi, sanki beraat etmişler, davullu zurnalı falan. Bu vatandaşın kendi yaklaşımıdır. Ama ortada böyle bir tablo olduğunu da görmek lazım." dedi.

Kuzu, 31 Aralık 2010'dan itibaren yürürlüğe giren Ceza Muhakemeleri Kanunu hükümleri çerçevesinde gerçekleşen tahliyelerle ilgili soruları yanıtladı. Kuzu, televizyonların bu konuyla ilgili haberleri veriş biçiminin kendisini çok rahatsız ettiğini söyledi.

Burhan Kuzu, ''Sanki bir Rahşan affı gibi ortaya çıkartılıyor. Bir taraftan 'tutuklu içeride suçunu bilmiyor, bu kadar uzun tutukluluk olur mu?' diye dert yanıyorlar. Öbür taraftan da kendilerinin arzu ettikleri bazı kimseler çıkamayınca bu sefer bu mevcut durumu çok farklı gösteriyorlar. Bunun bir af olmadığını kamuoyuna çok iyi açıklamak lazım." diye konuştu.

Ortada tutukluluk süresiyle ilgili bir tartışma bulunduğuna işaret eden Kuzu, yakın bir zamanda Yargıtay'ın yaptığı açıklamada, 19 bin davanın zaman aşımına uğradığının belirtildiğini hatırlattı. Bunun içinde birçok önemli davanın da bulunduğunu ifade eden Kuzu, ''O bakımdan burada Yargıtay tarafından verilen karar ya da kanunda yapılan değişiklik, netice itibarıyla tutukluluk süresiyle alakalı olarak yapılmış bir değişikliktir. Yoksa ceza indirimidir, aftır ya da bu manaya gelen bir şartlı tahliyedir, şartlı salıvermedir… Bu gibi kurumlar değildir ortadaki tablo." dedi.

Gerçeker: Yapacak Bir Şey Yok!

Ağır Ceza Mahkemelerinde yargılama süresini 10 yılla sınırlayan maddenin yürürlüğe girmesinin ardından başlayan tahliyeleri değerlendiren Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker ise yasanın böyle düzenlendiğini kendilerinin bir şey yapamayacaklarını söyledi. 

"Tahliyeler ara karar niteliğinde bir hüküm değil" diyen Gerçeker, sorunun kendilerinde değil, yasada olduğunu savundu ve "Yasa böyle düzenlemiş, Yargıtay da bu şekilde uygulamış. Yargıtay'ın yapabileceği başka bir şey yok. Yargıtay elinden gelen bütün çabayı gösteriyor. Yasa değişene kadar böyle olacak" dedi.

Haksöz-Haber

HABERE YORUM KAT

4 Yorum