1. HABERLER

  2. HABER

  3. Süt Tozu Skandalında DTÖ Devrede
Süt Tozu Skandalında DTÖ Devrede

Süt Tozu Skandalında DTÖ Devrede

Çin’deki süt tozu skandalını incelemeye alan Dünya Sağlık Örgütü (DTÖ), ölümlerin artmasından korkuyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün Çin’deki temsilcisi, Çin yönetimini skandalı örtbas etmekle suçladı…

04 Ocak 2011 Salı 00:18A+A-

Çin halkı, süt tozuna karıştırıldığı tespit edilen zehirli melamin maddesi yüzünden insanlar korku içinde. Binlerce çocuğun skandaldan etkilendiğine işaret eden Dünya Sağlık Örgütü'nün Çin'deki temsilcisi Hans Troedsson, Pekin'de düzenlediği basın toplantısında Çin yönetimine ağır suçlamalar yöneltti. Çinli yetkililerin olayı uzun süre örtbas etmeye çalıştığını belirten Troedsson, "Hastanelerde tedavi edilen 12 binin üzerindeki çocuktan 100'ünün durumu ciddi. Ancak yine de ölü sayısının çok fazla artmasını beklemiyoruz" diye konuştu.

Skandalı incelemeye alan Dünya Ticaret Örgütü'nün Gıda Güvenliği Direktörü Jörgen Schlundt ise Çin'den ihraç edilen süt ürünleri için de aynı endişenin söz konusu olduğunu söyledi. Dünyada bu zehirli ürünlerin ihraç edilip edilmediğine ilişkin kaygıların arttığına işaret eden Schlundt, "Çinli yetkililer bütün firmaları inceledi. İkisinde katkı maddeleri bulundu. Söz konusu süt tozunu alıp almadıkları kesin olmasa da Çin'den ithalat yapan beş ülkeyi bilgilendirdik. Yine de bu ülkeler, Çin'den neler aldıklarını kontrol etmeliler" dedi. Söz konusu ülkeler arasında Gabon, Burundi, Yemen, Bangladeş ve Birma var.

Paniğe karşı uyarı

Çin'deki skandal tüm dünyayı rahatsız ediyor ve neredeyse her üründe en ufak bir melamin izi olup olmadığını bulabilmek için araştırma yapılıyor. Schlundt ise panik konusunda uyarılarda bulundu. Schlundt, "Paketlemede kullanılan melamin çok küçük miktarlarda da olsa gıda ürünlerine karışmış olabilir. Ancak bu kesinlikle zararsız. Bizim burada sözünü ettiğimiz miktar 100 bin kat daha fazla. O zaman tehlikeli oluyor ve harekete geçilmesi gerekiyor. Çünkü o zaman hızla böbrek taşına yol açıyor" bilgisini verdi.

DTÖ'nün incelemelerini sürdürdüğünü, ancak çok büyük gıda üretim yapılan yerlerde kontrolün çok zor olduğunu söyleyen Schlundt, sözlerini şöyle sürdürdü: "1995'de Avrupa Birliği'nden tüm dünyaya yayılan deli dana hastalığı vardı. Kısa bir süre sonra Belçika'da dioksin skandalı patlak verdi. Bu tarz problemlerin, gelişmekte olan ülkelerin yanı sıra gelişmiş ülkelerde de olabileceğini söylemek istiyoruz. Şimdi Çin'e sistemini iyileştirmesi için yardım ediyoruz. Her türlü gıda güvenliği probleminin Çin'den çıktığını iddia etmek tamamen yanlış."

Avrupa yasağı uygulamaya başladı

Avrupa'da, Çin'den ithal edilen süt içeren bütün çocuk gıdalarının yasaklanması kararı bugünden itibaren uygulanmaya başladı. Çin'de zehirli mama skandalı, Sanlu Group'un ürettiği süt tozunda sanayi tipi kimyasal melamin tespit edilmesi üzerine bu ay başında patlamıştı. Çin'de melamin içeren mamalardan yiyen 4 çocuk ölmüş ve onbinlerce çocuk hastalanmıştı.

Plastik yapımında kullanılan melamin, nitrojen açısından zengin ve göreceli olarak ucuz. Melaminin standart altı ya da sulandırılmış süte katılması, sütün protein seviyesinin yüksek görünmesine neden oluyor. Standart kalite testlerinde protein seviyesi, nitrojen içeriği ölçülerek tahmin ediliyor. Sağlık uzmanları, melaminin az miktarda tüketilmesinin zararlı olmadığını, ancak sürekli olarak kullanılmasının özellikle gençlerde böbrek taşı oluşumuna ve böbrek rahatsızlığına yol açtığını belirtiyorlar.

Şekerde de melamin tespit edildi

Bu arada Çin'de ortaya çıkan zehirli mama skandalının ardından şimdi de bir şirketin ürettiği şekerde, sanayi tipi kimyasal melamin tespit edildi. Şekerleri üreten Guanshengyuan firması, şekerlerde melamin tespit edilmesinin ardından, sütten yapılan ve tanınmış ''White Rabbit'' şekerlerin  ihracının durdurulduğunu açıkladı. Zehirli süt skandalının merkezindeki süt işletmelerinden biri olan Bright Foods'a bağlı şirket Guanshengyuan, bu hafta başında Singapur'da yapılan testlerde şekerlerde melamin tespit edilmesinden sonra şeker satışını da durdurma kararı aldı.

Dwelle Türkçe

HABERE YORUM KAT