1. HABERLER

  2. HABER

  3. Susurluk İçin Hakikat Vakti
Susurluk İçin Hakikat Vakti

Susurluk İçin Hakikat Vakti

Susurluk çetesinin özel harekâtçı tetikçileri tek tek adalet karşısına çıkarılıyor. Çarkın’ın tim arkadaşı Ercan Ersoy da dün tutuklandı.

30 Haziran 2011 Perşembe 12:46A+A-

Eski özel harekâtçı Ayhan Çarkın’ın 1994 yılında öldürülen Avukat Yusuf Ekinci, Faik Candan, Altındağ Nüfus Müdürü Mecit Baskın ve Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Namık Erdoğan cinayetlerini birlikte işlediklerini iddia ettiği eski özel harekâtçı Ercan Ersoy, dün İstanbul’dan uçakla Ankara’ya getirildi. Ersoy akşam saatlerinde Adli Tıp’ta sağlık kontrolünden geçirildikten sonra 1994’te işlenen cinayetlerle ilgili soruşturmayı yürüten Ankara Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Hakan Yüksel’e ifade verdi.

Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler tarafından adliyeye getirilen Ersoy ifadesinde İbrahim Şahin’in Özel Harekât Daire Başkanlığı görevini yürüttüğü dönemde Çarkın’la aynı ekipte çalıştığını doğruladı. Çarkın’ın iddialarını yalanlayan Ersoy, ailesinin de kendisinin de faili meçhul cinayetlerin zanlısı olarak gösterilmesinden duyduğu rahatsızlığı anlattı. Savcı Yüksel’e yaklaşık 1,5 saat ifade veren Ersoy saat 20.00’da çıkarıldığı Nöbetçi Ankara Ağır Ceza Mahkemesi’nce tutuklandı.

Mecit Baskın cinayeti

Ayhan Çarkın, mahkeme ifadesinde, Ersoy’u şu sözlerle suçlamıştı: “Bize söylenen Mecit Baskın’ın Emniyete intikalini sağlamaktı. Oğuz Yorulmaz, Ercan Ersoy ve ben kendisini emniyete davet ettik. Ayhan Akça, Ziya Bandırmalıoğlu, Seyfettin Lap ve Ahmet Sakarya’nın olduğu araçta Mecit Baskın emniyete götürüldü. Biz istihbaratımızı yapmıştık. ‘Daire başkanlığına gidiyoruz’ diye Ayhan Akça’nın içinde bulunduğu araçta diğerleri daire başkanlığına gitti, biz de bir müddet sonra daire başkanlığına gittik. Orada yoktular. Bunun üzerine İbrahim Şahin, ‘Burada ne işiniz var? Gidin onlarla buluşun’ dedi. Onlarda bir mesaj aleti vardı. Onunla Gölbaşı’nda olduklarını anladık. Yanlarına gittiğimizde Mecit Baskın’ın ölmüş olduğunu gördük. Kimin öldürdüğünü bilmiyorum. Orada Ayhan Akça ile kavga ettik, ‘Bu işi daire başkanı biliyor, sen karışma’ dedi. Biz birbirimize yumrukla girdik. Daha sonra oradan uzaklaştık. Ceset orada kaldı. Olay yerinde Ayhan Akça, Ziya Bandırmalıoğlu, Seyfettin Lap, Ayhan Özkan, Ahmet Sakarya vardı. Biz Oğuz Yorulmaz ve Ercan Ersoy ile birlikte aynı araçla sonradan gitmiştik. O günden sonra onlarla ilişkilerimiz bozuldu.”

Candan’ın öldürülmesi

Çarkın, Avukat Faik Candan’ın öldürülmesiyle ilgili olarak, “Faik Candan, bürosundan alındıktan sonra Oğuz, ben ve Ercan Ersoy bizim kullandığımız arabayla gittik. Biz avukatın bulunduğu aracı takiben peş peşe 4 veya 5 araçla gittik. Gölbaşı’ndan sonra biz araçla devam ettik. Konya yolunda sol tarafta açık arazide Ahmet Sakarya’nın öldürdüğünü kendi beyanıyla duydum. Ondan sonra ben aylarca göreve gitmedim. İhraç edilmek istedim, silahı da bıraktım. Sonra peşimi bırakmadılar. Abdullah Çatlı’nın yardımıyla İstanbul’a gittik” dedi.

Yıldırım için suç duyurusu

Bu arada Ayhan Çarkın’ın dört cinayeti birlikte işlediklerini söylediği Özel Harekâtçı Sait Yıldırım’ın ihtiharını şüpheli bulan ailesi suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor. Yıldırım Ankara’daki evinde oğlu tarafından başından vurulmuş olarak bulunmuş, arkasında Çarkın’ın iddialarını reddeden bir intihar mektubu bırakmıştı.

ARZU YILDIZ / TARAF 

HABERE YORUM KAT